| diiaana1234 a întrebat:

As dori sa aflu daca in interiorul unei nave cosmice, in conditii de imponderabilitate, incalzirea aerului din cabina cosmonautilor sau a apei din un vas se poate face prin convectie. daca nu cum se face? fundita

Răspuns Câştigător
| stresat a răspuns:

Convecţia este cea care coordonează mişcarea unui lichid într-un ibric, de pildă. În timp ce flacăra aragazului acţionează asupra fundului ibricului, apa se încălzeşte, agitaţia internă devine vizibilă cu ochiul liber şi creşte în volum, în timp ce apa mai rece şi mai densă de la suprafaţă coboară, urmând acelaşi ciclu pe care l-am descris mai sus în cazul aerului din interiorul unui cuptor.

Unde întâlnim convecţia?

Un balon cu aer funcţionează după principiul conform căruia aerul cald este mai uşor decât aerul rece
Într-o sobă cu lemne ori cărbuni
Curenţii de aer respectă principiul convecţiei
Mişcarea aerului din propria locuinţă
Mişcarea apei dintr-un vas aflat pe aragaz, la încălzit.

1 răspuns: