| Mdll966 a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un NIKON D3100, dar sunt incepatoare in arta fotografica..As vrea sa intreb cunoscatorii/detinatorii acestui aparat, daca e foarte dificil de folosit si cam in cat timp ma voi acomoda cu el..Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Zoxxx a răspuns:

Eu sunt fotografa si, printre altele, am Nikon D3100. E usor de utilizat, are multe moduri pe care le poti folosi cu usurinta. Isi merita in totalitate banii, sincer. Sa ai grija de acumulator si sa ai grija sa nu-i intre praf/nisip/apa la lentile etc.
Daca doresti mai multe informatii imi poti da un msj pv. happy
Bafta!

| Matt24 a răspuns:

Daca ai mai avut aparate foto inainte, te vei obisnui in timp.Ii citesti frumos instructiunile si cauti si tutoriale sa vezi cum sa-l folosesti. Poti sa-ti iei si carti care sa te ajute.

| pagetoc a răspuns:

Nu o sa poate nimeni sa-ti spuna in cat timp te vei invata cu el, asta depinde de tine cat timp aloci, si cat de repede asimilezi informatia. Daca esti incepatoare in arta fotografica si vrei sa o aprofundezi, poate sa ajungi chiar un fotograf(a) atunci te-as sfatui sa-ti cumperi alt aparat pentru a nu face ca mine acum cativa ani, cand mi-am luat D5000, apoi l-am vandut si mi-am luat D90. Deci, te sfatuiesc si eu pe tine, sa-ti cumperi un D90 http://ow.ly/mycIU in cazul in care vrei sa ai un aparat cu o clasa putin mai sus, care sa-ti satisfaca nevoile pana la un moment dat. Alaturi de acest aparat mai pui un obiectiv all-around ieftin, un Tamron 18-200 http://ow.ly/mycZj si te apuci de treaba. Daca vrei sa devii fotograf(a) iei la tine 10 carti despre fotografie si citesti, in timp ce faci fotografii la orice iti pica. Daca nu doresti sa devii fotograf(a), atunci iti recomand un compact cu performante de DSLR, acest P7700 http://ow.ly/mydmk, care isi face treaba foarte bine. Sper ca ti-am fost de folos. :) Ciao!

| Teo4ro a răspuns:

Eu o sa iti povestesc experienta mea personala. Anul trecut mi-am luat un D3000 (acelasi lucru cu D3100, doar ca nu filmeaza). Stiam dinainte relativ la ce chestii trebuie sa fiu atent pentru a obtine fotografia dorita (anume ISO, timpul de expunere si diafragma), iar aparatul l-am luat dupa sfatul fratelui meu care era deja posesor de d3100 si fotograf oficial la mai multe cluburi si evenimente (care a evoluat in ultimii 2 ani uimitor de mult). Aparatul in sine este foarte usor de utilizat, si are explicatii pentru cam toate functiile. Restul este munca. Asta e avantajul aparatelor digitale: faci poza, nu iti place ce a iesit schimbi setarile, pana nimeresti ce vrei. In timp vei sti exact ce setari sa folosesti in functie de lumina disponibila. Pentru inceput D3100 este destul de bun, insa daca inveti repede o sa ajungi sa te frustrezi pentru ca vrei sa scoti mai mult de la un aparat care nu poate mai mult. Ca sa inveti merge si cu varianta cartilor, dar e ok sa iti faci si prieteni printre fotografi si sa imparti experientele. Sfatul lion, nu trata chestia asta cu aroganta. E plina tara de fotografi wanna-be care au figuri de fotografi renumiti si fac poze de 2 lei. Trebuie sa iti stii locul...

| stpcr27 a răspuns:

Meniurile de la aparatele Nikon sunt foarte simple si logice si te vei obisnui repede cu ele. In plus, daca te inscri pe nikonisti.ro vei putea gasi o serie de tutoriale prezentate de reprezentantii Nikon, care te vor ajuta si iti vor clarifica multe lucruri. cu cat vei exersa mai mult, cu atat vei invata mai repede, asta depinde doar de tine. in orice caz Nikon este o alegere foarte buna ( in caz ca ti-l cumperi nu uita sa prelungesti garantia pe nikonisti.ro ) CURAJ