| sticksulet a întrebat:

Ce carti ar trebui sa citesc? Avand in vedere ca trec clasa a 9a. Adica, ce carti imi trebuie in a 9a si a 10a? funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și consultă lista din josul paginii, cu lecturi recomandate pentru elevii de liceu.

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Sa stii ca asta e o intrebare la care intr-un fel sau altul tu trebuie sa iti raspunzi. Tine de gusturile tale in definitiv. Daca iti place stilul anticalofil atunci Un Rebreanu, Calinescu, Preda ar putea sa-ti placa, si te-arputea aduce aproape de literatura romana. Daca iti place post-modernismul vestic, atunci iti recomand cu caldura un James Frey sau un Bret Easton Ellis. Daca iti place romantismul tarziu sau poate tot ce tine de razboi, atunci literatura rusa ti se potriveste. Scriitori precum Malot, Dumas (ambii), E.T.A. Hoffman, J. Joyce, Proust si alti clasici s-ar putea de asemenea sa iti placa. Oricum, felicitari pentru faptul ca citestihappy

| Ralu20 a răspuns:

In clasa a 9a trebuie sa citesti "Mara" de Ioan Slavici. In clasa a 10a nu stiu exact, dar printre operele pe care le veti studia se va numara si "Moara cu noroc" de Ioan Slavici.

| MrAlex a răspuns:

Moara cu Noroc si Ion. spor sa ai

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Clasa a IX-a: Mara, Viata la Tara, Ciulinii Baraganului, Cartea Nuntii, Moromoetii Vol I. Prima si ultima sunt si pentru BAC. Clasa a X-a: Povestea lui Harap Alb, Ultima Noapte de Dragoste Intaia Noapte de Razboi, Moara cu Noroc, Ion, Enigma Otiliei, Maytreyi. Toate sunt pentru BAC. Si pe internet mai gasesti literatura universala si carti bune pe care sa le citesti ca si lecturi suplimentare. Sugerez Codul lui Da Vinci si Padurea Spanzuratilor.

| GeannyXdt a răspuns:

Moara cu noroc. Baltagul. Hanul Ancutei. Patul lui Procust. Noapte de sanziene. Doamna Ruxanda. Lica Samadaul. Aleodor. Funda te rog puppy dog eyes?

| LiviuVladut a răspuns:

Pai din cate tin minte intr-a 9a am citit cartea nuntii, romanul adolescentului miop, multe nuvele de eliade, basme(harap-alb). Intr-a 10a am facut ion, enigma otiliei, ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, moara cu noroc, acum depinde de profesor ce iti recomanda dar in principal astea sunt mai importante. Good luck in liceu

| Ioanaa17 a răspuns:

Singur pe lume. [ Ce faina love struck. Iti vine sa plangi cand o termini love struck. O povestea impresionanta. ]
sau
La Rascruce de vanturi. [ Abia am inceput sa o citesc.happy. ]