| spaikizz a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc, avand in vedere ca sunt in clasa a5-a?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Un yankeu la curtea regelui Arthur, Charles Dickens-David Copperfield, Oliver Twist, Mica Dorritt, Jules Renard-Morcoveaţă, Walter Scott-Ivanhoe, Rob Roy, Daniel Defoe-Robinson Crusoe, Hector Malot-Singur pe lume, Michael Ende-Poveste fără sfârşit, Harriet Beecher-Stowe-Coliba unchiului Tom, Victor Hugo -Oamenii mării, Wilkie Collins-Piatra lunii, Jules Verne-20 000 de leghe sub mări, Insula misterioasă, Copiii căpitanului Grant, Doi ani de vacanţă, 5 săptămâni în balon, Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Rafael Sabatini-Odiseea căpitanului Blood, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Al. Dumas-Cei trei muşchetari, După 20 de ani, Cei patruzeci şi cinci, Doamna de Monsoreau, Regina Margot, Theophile Gautier-Căpitanul Fracasse, Paul Feval-Cocoşatul, Paul Feval-fiul-Fiul lui d´Artagnan, Maurice Druon-Regii blestemaţi, Michel Zevaco-Cavalerii Pardaillan, Fausta, Fausta învinsă, Epopeea dragostei, Pardaillan şi Fausta, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Ioan Dan-Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, Valentin Gustav-Insula robilor, H G Welles -Omul invizibil, R L Stevenson-Straniul caz al doctorului Jekyll şi al domnului Hyde, Insula comorii, ori, dacă vrei ceva mai nou CS Lewis -Cronicile din Narnia, Maureen Johnson-13 plicuri albastre, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, Băiatul şaman, Hilary McKay-Îngerul lui Saffy, Anna Dale-Şoptindu-le vrăjitoarelor, Gary Kilworth-Attica, Katherine Paterson-Punte spre Terabithia, Carl Hiaasen-Bufniţa, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Angie Sage-seria Septimus Heap, Sophie Audoin-Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Alan Gibbons-trilogia Legendeer, V M Jones-seria Karazan

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt destule de citit la biblioteca centrală.
Pa, pa.

| Bacemi a răspuns:

Piciul de Alphonse Daudet, Baietii de pe Strada Pal de Molnar Ferenc.

| shadovv a răspuns:

Aventurile lui habar n-am

hmmm... incearca benzi desenatewinking sau mai bine ia ti un film

| Vizitiul a răspuns:

Wilhelm Hauff-Inima de piatra
Richard Walker si Lisa Swerling-Corpul uman. O aventura incredibila povestita de Bobarnaci
David Burnie-Marile minuni ale naturii.

| maduuuu a răspuns:

Jules Verne!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalele Vampirilor
Amurg

| liana_7847 a răspuns:

Dracula. E foarte frumoasa.Eu o citesc momentan. Daca ai citit-o incearca sa citesti Doamna Bovary, Enigma Otiliei, Agonie si Extaz part 1 si part 2, Dama cu camelii, Jane Eyre, Mandrie si prejudecata, Lorelei, Padurea spanzuratilor, Departe de lumea dezlantuita, Shogun (toate partile), La Medeleni part 1, part 2, part 3, carti de Jules Verne ca Insula Misterioasa part 1 part2, 20. 000 de leghe sub mari, Capitan la 15 ani, Robinson Crusoe.