| Cookie166 a întrebat:

cine stie cum sa descrie toamna mai artisticbatting eyelashes?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stia Toparceanu, da' a murit demult.

| Avatar001 a răspuns:

,,Toamna de aur ''

| Emazio a răspuns:

Doamna toamna laughing

| ErrChan a răspuns:

In operele lirice, autorul isi exprima in mod direct gandurile, ideile, sentimentele, atitudinile si convingerile, imbracandu-le intr-o forma poetica, prin utilizarea figurilor de stil.A venit toamna, acoperă-mi inima cu ceva,
cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.
Mă tem că n-am să te mai văd uneori,
că or să-mi crească aripi ascuţite până la nori,
că ai să te ascunzi într-un ochi străin,
şi el o să se-nchidă cu-o frunză de pelin.
Şi-atunci mă apropii de pietre şi tac,... sper ca te-am ajutat

| Sunshine121 a răspuns:

Poi anotimpul "Toamna" mai este numit si anotimpul poeziilor, anotimul artistic. Toamna, atunci cand totul ince e sa moara ( vietatile ). Cand toate florile se ofliesc. Frunzele copacilor se transforma intr-o alta culoare, spre ex : cenusie, maronie, fumurie. Frunzele copacilor care cad pe pamant formeaza un covor multicolor, o armonie de culori si o mie de amintiri. Sper ca te-am ajutat. Srry dar nici eu nu ma prea pricep la romana, la partea " imaginatie " laughing