| Orkroc a întrebat:

dati-mi cat mai multe verbe de grupa intai grupa a-2-a si a-3-a la trecut si la prezent si la viitor!

2 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Conjugarea I, verbe terminate în -a: a lucra, a dansa, a canta, a juca. la trecut am jucat, prezent joc, viitor voi juca
conjugarea a II-a, verbe terminate în -ea: a avea, a vedea, a cădea;
conjugarea a III-a, verbe terminate în -e: a face, a crede, a cere, a merge;
conjugarea a IV-a, verbe terminate în -i sau -î: a citi, a fugi, a coborî, a hotărî.

| MegaMindus a răspuns:

Scuze...dar asta suna cam a TEME! TPU nu ne da voie sa iti facem temele...