| MaraLifeinGreen a întrebat:

imi puteti spune va rog numele unor rezervatii naturale din Romania?

Răspuns Câştigător
| teonel2 a răspuns:

Buna! As vrea sa iti spun despre Tinovul Mohos, aflat in Harghita.Acolo se afla un lac vulcanic(nu mai stiu sigur denumirea).Cel mai mult mi-a placut peisajul pana ajungi la lac.A fost un peisaj excelent.Ghidul explica intai in maghiara apoi in romana.Sai ai grija pe unde calci, sa calci doar pe drumul ala facut din lemne. Uite si niste informatii:
-In ciuda intaltimii, brazii din rezervatie au peste 30 de ani!
-Cu anii, acolo au inceput sa creasca turba si alte plante.Defapt,acolo unde se afla drumul ala de lemne nu e pe pamant, si pe,, apa".Se afla pe acea turba de care iti spuneam mai devreme. Apropo, chiar e important sa calci NUMAI pe drumul de lemne, deoarece pe langa turba acolo cresc plante care mananca carne vie.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

3 răspunsuri:
| andiflorescu a răspuns:

Parcul National Retezat happy

| ano26ar a răspuns:

Delta Dunării (580.000 ha), pe teritoriul județelor Tulcea și Constanța
Rezervația științifică Pietrosu Mare (3.300 ha), județul Maramureș
Retezat (2.700 ha), județul Hunedoara
Parcuri naționale
Buila-Vânturarița (4.186 ha), județul Vâlcea
Călimani (24.042 ha), pe teritoriul județelor Bistrița-Năsăud, Mureș, Suceava și Harghita
Ceahlău (17.391 ha), județul Neamț
Retezat (35.347 ha), județul Hunedoara
Rodna (55.800 ha), pe teritoriul județelor Maramureș, Bistrița-Năsăud și Suceava
Domogled-Valea Cernei (60.100 ha), pe teritoriul județelor Caraș-Severin, Mehedinți și Gorj
Cheile Nerei-Beușnița (45.561 ha), județul Caraș-Severin
Semenic-Cheile Carașului (36.665 ha), județul Caraș-Severin
Cozia (17.100 ha), județul Vâlcea
Piatra Craiului (14.800 ha), pe teritoriul județelor Brașov și Argeș
Cheile Bicazului-Hășmaș (11.600 ha), pe teritoriul județelor Harghita și Neamț
Apuseni (37.900 ha), pe teritoriul județelor Alba, Bihor și Cluj
Bucegi (35.700 ha), pe teritoriul județelor Brașov, Prahova și Dâmbovița
Parcul Natural Porțile de Fier (115.655,80 ha), pe teritoriul județelor Caraș-Severin și Mehedinți
Parcul Natural Grădiștea Muncelului-Cioclovina (10.000 ha), județul Hunedoara
Parcul Natural Balta Mică a Brăilei (17.529 ha), județul Brăila.
Sper sa te ajute cu cevahappybig grin

| MikutzaDragutza a răspuns:

Rezervatia Deltei Dunarii.