| CorinaFeder a întrebat:

Mi-ati putea spune ce inseamna:calcaiul lui Ahile,oul lui Columb,a nimeri ca Ieremia cu oistea-n gard,munca de Sisif,turnul lui Babel,patul lui Procust,arca lui Noe,marul lui Adam? Deci nu vreau legenda, ci sensul..gen:putere,a trai fericit. Multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Cam asa :
Calcaiul lui Ahile - punct slab
A nimeri ca Ieremia cu oistea-n gard - a face o trasnaie
Munca de Sisif - a munci fara speranta finalitatii
Turnul lui Babel - despre o adunare, multime care nu se mai intelege, unde toti vorbesc si nimeni nu asculta
etc.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Despre fiecare în parte găseşti informaţii detaliate dacă tastezi res
pectiva expresie pe google.

| Neverwas a răspuns:

Patul lui Procust- A pune oamenii la tipar( a cataloga pe cineva)
Calcaiul lui Ahile- Punctul slab

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Patul lui Procust, arca lui Noe sunt carti nu cred ca gasesti un sens

| Edytzutau a răspuns:

Calcuiul lui ahile = punct slab