| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna? calcaiul lui adam, a trai ca in sanul lui avrem, oul lui columb, a nimeri la laramia cu oistea-n gard, munca de sisif, turnul lui babel, patul lau Pocrust si asca lui Noe? (tema la romana) big grin funda!

7 răspunsuri:
| benny a răspuns:

Poate calcaiul lui ahile mai departe nu inteleg in ce limba vorbesti.

| mixxjim a răspuns:

Este calcaiul lui Ahile, nu a lui Adam. este mult de povestit asa ca da cautare dupa fiecare expresie pe google si o sa gasesti explicatiile

| AndreeaIM a răspuns:

Sorry e calcaiul lui ahile!

| cosmin2000 a răspuns:

Este a trai ca in sanul lui Avram(sanul lui Avram este in rai, inveti la religie), patul lui Procust si arca lui Noe. Poti gasi detalii amanuntite pe internet cautand (ex: ce inseamna /ce reprezinta calcaiul lui ahile etc.). Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Alomkos a răspuns:

In primul rand este Calcaiul lui Ahile(partea slaba a acestuia pentru ca mama sa zeita Tethis la bagat cu totul intr-o oala cu potiune magica prin care deveneai puternic, insa l-a tinut de calcai si aceasta a ramas slab de aceea si expresia Calcaiul lui Ahile), Marul lui Adam(toata lumea stie despre marele pacat)Turnul din Babel(aici Dumnezeu ne-a separat de aceeasi limba ne-a despartit in egipteni, coreeni, ciuciunghezi etc.)si Arca lui Noe(inainte de marele potop Noe a construit o ditamai barca in care a adunat din fiecare rasa de animale cate o pereche si i-a urcat pe vas, dar si pe familia lui desigur). Restul nu le mai stiu.Imi pare rau!

| afi954 a răspuns (pentru Alomkos):

Calcaiul lui Ahile este punctul slab al unei persoane.Atat te-am putut ajuta.

| afi954 a răspuns:

Calcaiul lui Ahile este o expresie care desemneaza punctul slab, vulnerabil al unei persoane