| nastaseelenacristina a întrebat:

Buna TPU,recent desenand in paint am descoperit ca pot sa desenez destul de bine personaje de desen animat,au iesit destul de bine dar sunt doar un hobby nu am studii in domeniu, ce as putea studia in sensul asta? unde as putea lucra? cui as putea sa le arat? ajutor daca aveti cunostinta de acest domeniu, mersi

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Pentru inceput, este bine ca ai gasit ceva ce iti place sa faci si poate la care te pricepi, sau si mai bine zis... ceva ce pe viitor poate sa te ajute. Nu stiu in ce clasa esti acum sau spre ce cariera vrei sa te indrepti, sa imi dau cu parerea exact asupra acestui lucru.

Ar trebui prima data, daca vrei sa continui cu acest domeniu, nu sa... te gandesti fix la o carera si alte lucruri, ci sa te cunosti mai bine si sa incepi sa iti dezvolti aceste abilitati.
Ai putea, cum incepe toata lumea, sa cauti tutoriale pe internet, exista pe YouTube mii de tutoriale explicate, despre cum este mai bine sa desenezi digital (ma gandesc ca doar la asta faci referire), care este putin mai diferit fata de cel pe hartie, ai putea sa exersezi iar si iar pana ajung sa iti iasa multe desene faine.

Intra in diferite comunitati sa vezi ce au si acele persoane, posteaza desenele tale acolo. De exemplu grupul de Facebook: Aleg sa desenez, din care fac si eu parte, acolo lumea posteaza diferite desene, parereri si sfaturi, presupun ca ar fi un inceput bun.
Pe langa acest lucru poti sa iti faci cont si pe Pinterest si sa te uiti si acolo la diferite desene. Un alt site ar fi DeviantArt: www.deviantart.com

Paintul este un lucru mic in comparatie cu programele care urmeaza.
Legat strict de lucru... exista multe persoane care deseneaza foarte bine, cu miile, care lucreaza la diferite corporatii sau isi vand arta pe diferite site-uri de pe internet. Trebuie sa te gandesti de ce ai fi tu in locul lor.

Din experienta iti spun ca... nu este un domeniu usor, la cat de multa lume activeaza, la cat de multe capodopere ies din mainile altor persoane, si totusi... multe nu fac profit din asta, doar daca au diferiti urmaritori pe diferite platforme, iar la cat de multi exista, este foarte greu ca cineva sa se faca remarcat.

Sfatul meu este sa urmezi o cariera pe baza unei oportunitati, sigur ai in plan ceva, ceva din care poti sa faci bani si sa o duci bine. Cu acei bani, poti sa te ocupi si de pasiunile tale si ulterior sa te indrepti fix spre acea parte sau chiar sa aduci pasiunea in ceea ce lucrezi in prima faza.

Iar privind desenele... sunt sigur ca sunt bune si sunt si mai sigur ca mai ai de lucru la ele :), pentru ca esti la inceput. Nu uita, limita este cerul.

Bafta sa ai! ^_^

| NLS a răspuns:

Lasa Paint, si orienteaza-te catre SketchBook, Krita si GIMP.
Cumpara-ti o tableta grafica mai ieftina, insa cu specificatii bune (rezolutie peste 5000, peste 8000 puncte de presiune, etc)
Eu am XP-Pen Deco01 v2, dar o varianta si mai buna ar fi poate ceva cu specificatii asemanatoare de la Huion.
Apoi dedica macar 2 ore acestui hobby.

Tutoriale si exemple gasesti cu duiumul pe YouTube.

https://youtu.be/Waj7F6stWKk

https://youtu.be/tUi7Hish_Bc

| nastaseelenacristina explică (pentru DoarBogdan):

Am 28 de ani si am ajuns in acel moment in care nu stiu ce sa fac de unde sa incep(am vrut sa fac si muzica, sa fac si design vestimentar, dar nu am avut nici un fel de sustinere spre arta din partea celor din jur plus dezamagiri din partea celor cu care am vrut sa colaborez), iti multumesc mult pentru sfaturi si pentru ca ti ai rupt din timpul tau sa mi le dai.E greu dar poate cu ajutorul lui Dumnezeu voi reusi sa excelez macar intr-unul din aceste domenii, trebuie doar sa intalnesc persoana potrivita care sa creada in mine.

| nastaseelenacristina explică (pentru NLS):

Multumesc mult pentru sfaturi

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Inteleg, acel moment cand ai vrea sa faci atatea si nu stii cu ce sa incepi sau daca o sa reusesti.

Nu ai nevoie de nimeni sa reusesti, ai nevoie doar de tine. Expune-ti desenele pe platformele date de mine, daca o sa primesti un feedback pozitiv, inseamna ca este bine. Daca nu, atunci mai lucrezi pana te dezvolti suficient. Dupa o sa fie mai usor sa postezi anunturi sau sa te faci cautata de cei care pot sa iti foloseasca desenele in anumite domenii.

Cum am spus, poti sa faci toate aceste lucruri si pe langa programul tau obisnuit, important este sa ai o sursa de venit de undeva, dupa te poti ocupa si de cealalta parte.