| MariaAlejandra a întrebat:

Buna, TPU! Va rog daca cunoasteti exemple de arestari sau detentii ilegale din filme sau de la cunoscuti dati-mi si mie raspuns! Dau funda. Merci anticipat!

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Le pun de-a valma, toate ating subiectul: Celda 211, Carandiru, Un prophète, Down by Law, In the Name of the Father, The Island( asta-i SF, dar tot despre o detentie oarecum ilegala e vorba). De la noi, Reconstituirea lui Pintilie e musai de vazut, poate si Cel mai ibuit dintre pamanteni( nu zic eu ca-i bun dar e necesar, sa stii), Binecuvantata fii, inchisoare a lui Margineanu e greu de inghitit dar e tot pe subiectul tau.
Mai sunt filme de animatie cu detentii ilegale, printese tinute-n turn de zmeul cel rau, altele dormind sub vraja( chestie dubioasa, ilegala as spune, dar probabil ca nu asta te intereseaza...)