| LisaJulie a întrebat:

Știți de unde pot face rost de o istorie a castelelor? Sunt curioasa de ce au fost construite castelele în Evul Mediu și nu în Antichitate! De ce a apărut stilul acesta în Evul Mediu?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauti informatii dupa listele monumentelor istorice.
Informatii detailate poti primi de la istoricii locali.
"Castele" au fost construite si in antichitate, dar putine au ramas vizibile. Pe marea majoritte s-au construit cladiri noi sau le au re-innoit.
In Cluj acum s-au descoperit urme de cladiri romane (fundatii), peste care s-au construit cladiri noi in evul mediu, dar care s-au facut si ele ruine.
O cladire dureaza doar cateva sute de ani, rareori mai mult (de exemplu piramidele).

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinMihai78 a răspuns:

TV 5 Monde - documentarele "Secretele istoriei".
Castele sunt o evoluție a vechilor cetăți de apărare, după ce acestea nu au mai avut o valoare în apărare, deoarece apăruse praful de pușcă, tunurile și astfel cucerirea unei cetăți era extrem de rapid realizată.
Plus, în castele era un adevărat oraș, ca să spunem așa, căci în castel, dependințele construite, erau animale, oameni, depozite.

| EestiSodalane a răspuns:

Cum adica n-au fost construite in Antichitate? Avem dovezi arheologice ca au existat fortificatii inca de la inceputul Neoliticului, în Ierihon.

| LisaJulie explică (pentru EestiSodalane):

Nu aratau la fel oricum

| EestiSodalane a răspuns (pentru LisaJulie):

Asta-i partea a doua ca nu aratau la fel. Normal ca intre timp au evoluat dar e total gresit sa zici ca nu existau castele in Antichitate. Bineinteles ca aveau alta arhitectura dar existau

| LisaJulie explică (pentru EestiSodalane):

Aveau denumirea de cetati sau fortarete

| EestiSodalane a răspuns (pentru LisaJulie):

Sunt sinonime. Înseamna acelasi lucru

| popapopica a răspuns:

Pentru ca abia atunci s-au gandit la alta forma arhitecturala pentru case. Iar castelele le-au facut oamenii cu multi bani. Nu orice iobag.
Nu stiu daca exista o istorie scrisa cum vrei tu. Dar poate prin articolele de istoria arhitecturii sa te lamuresti.