| rikku2010 a întrebat:

trec pe clasa a 9-a si as vrea sa imi spuneti ce carti trebuie citite(lecturi suplimentare)
Am auzit ca depinde si la ce profil esti thinking (eu sunt la bio chimie)
Funda happy

Răspuns Câştigător
| Catharsis a răspuns:

Eu am învăţat după manualul de la Humanitas. Lectura obligatorie ar fi:
Prefaţă - Tudor Arghezi (poezie)
"Jocurile lui Gargantua" - François Rablais (poem - este doar un fragment... caută cartea "Gargantua şi Pantagruel")
La hanul lui Mânjoală - Ion Luca Caragiale (nuvelă)
Roadele unei diplomaţii chibzuite - Ov. S. Crohmălniceanu (povestire destul de scurtă)
Amintiri din copilărie - Ion Greangă (roman)
Romanul adolescentului miop - Mircea Eliade (roman)
Viaţa ca o pradă - Marin Preda (roman)
Vorbeşte-ncet - Mihai Eminescu (sonet)
O noapte furtunoasă - Ion Luca Caragiale (comedie)
Mara - Ioan Slavici (roman)
Zburătorul - Ion Heliade Rădulescu (poem)
Romeo şi Julieta - William Shakespeare (tragedie)
Se mai învaţă şi o serie de lecturi suplimentare, dar nu au o foarte mare importanţă, aşa că dacă ţi se cer, le poţi citi şi în timpul anului.
Lista de mai sus este şi ordinea în care le studiezi pe parcursul anului.
Dacă nu ai timp de toate, ţi-aş recomanda să citeşi în timpul verii " Romanul adolescentului miop" şi "Viaţa ca o pradă" fiindcă sunt mai dificile şi îţi faci destul de greu timp să le citeşi în timpul anului.

Spor la citit!

2 răspunsuri:
| SophieLoVeKorea a răspuns:

Pai eu am schimbat 3 profe intr-un an dar am citit: Maitreyi de Mircea Eliade
Mara de Ioan Slavici
Moara cu noroc de Ioan Slavici
Romeo si Julieta de William Shakspere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și vezi listele din josul paginii. Unele dintre cărți sunt povestite pe acel site.