| utilizatorcim a întrebat:

Ce cărți trebuie citite în clasa a 9a la limba și literatura romana? Depinde profil? (eu sunt la bio-chimie?)

Răspuns Câştigător
| BackAgain a răspuns:

'Mara' - Slavici
'Ciocoii vechi si noi' - Nicolae Filimon
'Balta Alba' - Alecsandri
'Fratii Jderi' - Sadoveanu
'La Medeleni' - Teodoreanu (desi nu-mi aduc aminte sigur daca am facut-o la clasa sau am avut-o la caietul de lecturi)
'Cartea nuntii' - Calinescu
Posibil 'Morometii' - Marin Preda. Nu sunt sigura daca era intr-a 9-a sau a 10-a.
In manual am avut si un capitol din seria 'Harry Potter' laughing Bineinteles, nu a intrat la teza si cu atat mai putin la bac.

Avand in vedere ca la uman sunt mai multe opere in lista de bac, cred ca depinde si de profil. Eu am terminat tot bio-chimie. Oricum, am mai facut si alte opere, dar sincer nu mi le aduc aminte pe clase, plus ca am avut unele la lecturi suplimentare. Primeam o lista cu 30-40 titluri din care sa aleg + o carte nementionata in lista (la alegerea noastra) si la finalul semestrului veneam cu un comentariu pentru fiecare opera aleasa.

1 răspuns:
| 94Lucifer94 a răspuns:

Eu în clasa a 9-a am citit moara cu noroc dacă-mi amintesc bine. Singura mea carte din liceu. Dar dacă e nuvelă, se pune că am citit o carte? laughing