| Dulcinea a întrebat:

Imi dati si mie o lista de carti pe care sa le pot gasi la biblioteca? Dar carti mai noi asa, nu Shogun sau Morometii pentru ca le-am citit deja. Funda pentru cea mai lunga lista!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Citește-le întâi pe toate cele recomandate elevilor (dacă ești elevă). Vezi liste aici, în josul paginii http://lecturirecenzate.ro/

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Winnetoubig grin

| Reiko a răspuns:

LISTA DE LECTURI OBLIGATORII 1)PENTRU CLASA A V-A • Homer - Iliada • Homer - Odiseea • Charles Dickens - David Copperfield • Charles Dickens - Oliver Twist • Mark Twain - Aventurile lui Tom Sawyer • Mark Twain - Huckelberry Finn • Hector Malot - Singur pe lume • Antoine de Saint Exupery - Micul print • Jules Verne - Calatorie spre centrul Pamantului • Jules Verne - 20.000 de leghe sub mari • Jules Verne - Ocolul Pamantului in 80 de zile Lectura suplimentara recomandata • Alexandre Dumas - Cei trei muschetari • Fratii Grimm - Hansel si Gretel, Cenusareasa. • Pestisorul de aur (basm rusesc) • Ch. Perrault - Piele de magar, • 1001 de nopti (Sindbad marinarul) • H. C. Andersen - Soldatul de plumb • O. Wilde - Printul fericit • Legendele Olimpului (Fragmente). • M. Twain - Broasca saltareata din tinutul Calaveras • H. Melville - Cele doua fete ale unei testoase • G. de Maupassant - Tatal lui Simon • I. S. Turgheniev - Biriuk LISTA DE LECTURI 2)OBLIGATORII PENTRU CLASA A VI-A • Toma Alimos • Novac si corbul • Octavian Goga-5 poezii • Grigore Alexandrescu - 5 fabule • George Cosbuc - 5 poezii • Mihai Eminescu - 5 poezii • Ioan Pillat - 5 poezii • Tudor Arghezi - 5 poezii • Ion Luca Caragiale - 3 schite • Ion Creanga - Prostia omeneasca, Povestea unui om lenes • Costache Negruzzi - Sobiescki si romanii • Jules Renard - Morcoveata • A. Daudet - Piciul • A. de Saint-Exupery - Micul print • Mark Twain - Print si cersetor • Charles Dikens-Marile sperante 3)LISTA DE LECTURI OBLIGATORII PENTRU CLASA A VII-A Balada populara: Monastirea Argesului Balade culte • Pasa Hassan, Moartea lui Gelu (George Cosbuc) • Horea (Aron Cotrus), • Veche intamplare (Nichita Stanescu) • Noaptea Sfantului Andrii (Vasile Alecsandri) • Mistretul cu colti de argint (stefan Augustin Doinas) Basmul versificat: Calin Nebunul (Mihai Eminescu) Poemul fantastic: Calin (file din poveste) (Mihai Eminescu) Poemul eroic in literatura universala Cantecul lui Roland Proverbe: Povestea vorbii (Anton Pann) Parabole • Parabola vamesului si a fariseului • Parabola fiului risipitor, • Parabola samanatorului (George Cosbuc) • Poteca (stefan Augustin Doinas) • Povestire Iapa lui Voda, Hultanul, Taine (Mihail Sadoveanu) Nuvele • Hagi Tudose (Barbu Delavrancea) • Alexandru Lapusneanu (Costache Negruzzi), • Catastrofa, Itic Strul, dezertor (Liviu Rebreanu) • Dincolo de nisipuri (Fanus Neagu) • Moartea lui Castor (Ioan Alexandru Bratescu-Voinesti) • Cozma Racoare (Mihail Sadoveanu) • In tren (George Calinescu) • Tabara de la Sibiu (Mircea Eliade) • Caprioara din vis (Vasile Voiculescu) • Budulea Taichii, Popa Tanda (Ioan Slavici) • Doua loturi (Ion Luca Caragiale) • Nucul lui Odobac (Emil Garleanu) Fragmente de roman • Amintiri din copilarie partea a II – a si partea a IV – a (IonCreanga) • Morometii (Marin Preda) • Baltagul, Nicoara Potcoava (Mihail Sadoveanu) • Florin scrie un roman (Mircea Cartarescu) etc Fragmente de romane din literatura universala • Romanele despre regele Arthur (Vrajitorul Merlin, Lancelot du Lac etc.) • Doi ani de vacanta (Jules Verne) • Calatoriile lui Gulliver (Jonathan Swift)
continuare LECTURI VII-VIII și autori străini recomandați pt.LICEU
• David Copperfield (Charles Dickens) • Gargantua si Pantagruel (François Rabelais) • Robinson Crusoe (Daniel Defoe) • Zece negri mititei (Agatha Christie) • Drama: Mesterul Manole (Lucian Blaga) Corespondenta literara Pacala si Tandala (Costache Negruzzi) 4)LISTA DE LECTURI OBLIGATORII PENTRU CLASA A VIII-A Fragmente de nuvele si de romane din literatura universala Batranul si marea (Ernest Hemingway) Ivanhoe (Walter Scott) Aventurile lui Tom Sawyer (Mark Twain) Copiii capitanului Grant (Jules Verne) Testamentul incasului (Karl May) Scrieri SF: Ciberiada (Stanislaw Lem) Omul invizibil (Herbert Wells) Piese de teatru Comedii: Chirita in provincie (Vasile Alecsandri) Conul Leonida fata cu Reactiunea (Ion Luca Caragiale) O scrisoare pierduta (Ion Luca Caragiale) Boul si viteii (Ion Baiesu) =========================== 5)LICEU-autori străini: Balzac H.de-Iluzii pierdute; Caroll L.-Alice în Țara Minunilor; Dumas Al.-Cei trei muschetari; Hemingway E.-Bătrânul și marea; Joyce J.-Portretul artistului în tinerețe; Lem S.-Solaris; Sallinger J.D.-De veghe în lanul de secară; Twain M.-Aventurile lui Tom Sawyer; Wells H.G.-Oul de cristal
SELECȚIE din lista lecturilor în PROZĂ recomandate elevilor de LICEU IX-XII
Alecsandri V.-Istoria unui galbân; Bart J.-Europolis; Bălcescu N.-Românii supt Mihai-Voievod Viteazul; Breban N.-Bunavestire; Buzura A.-Vocile nopții; Cantemir D.-Descrierea Moldovei; Caragiale I.L.-Triumful talentului, Un pedagog de școală nouă, Kir Ianulea, La hanul lui Mânjoală, În vreme de război; Călinescu G.-Cartea nunții, Enigma Otiliei, Bietul Ioanide; Costin M.-De neamul moldovenilor; Creangă I.-Amintiri din copilărie; Eliade M.-Romanul adolescentului miop, Maitreyi, La țigănci, Nunta în cer; Eminescu M.-Sărmanul Dionis; Filimon N.-Ciocoii vechi și noi; Galaction G.-De la noi la Cladova; Hogaș C.-Pe drumuri de munte; Ibrăileanu G.-Adela; Istrati P.-Chira Chiralina; Ivasiuc Al.-Racul; Mihăiescu Gib-La Grandiflora; Neagu F.-Vara buimacă, Dincolo de nisipuri; Neculce I.-O samă de cuvinte; Negruzzi C.-Cum am învățat românește, Alexandru Lăpușneanul; Odobescu Al.I.-Mihnea-Vodă cel Rău; Papadat-Bengescu H.-Concert din muzică de Bach; Petrescu Camil-Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, Patul lui Procust; Pleșu A.-Minima moralia; Preda M.-Moromeții, Viața ca o pradă, Întâlnirea din pământuri; Rebreanu L.-Pădurea spânzuraților, Catastrofa, Ițic Ștrul dezertor, Ion; Sadoveanu Ion Marin-Sfârșit de veac în București; Sadoveanu M.-Zodia Cancerului, Frații Jderi, Anii de ucenicie, Baltagul; Slavici I.-Mara, Moara cu noroc; Steinhardt N.-Jurnalul fericirii; Teodoreanu I.-La Medeleni; Tudoran R.-Toate pânzele sus; Ureche Gr.-Letopisețul Țării Moldovei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Reiko):

Nu trebuia să te deranjezi să dai copy - paste la adresa URL pe care i-am dat-o. Trebuia să vii tu cu ceva de la tine, nu de la alții... Plagiatul e boala grea și epidemică!

| Antonica a răspuns:

♦ √ Baltagul, Fraţii Jderi, Zodia Cancerului de M.Sadoveanu
♦ √ Descrierea Moldovei de Dimitrie Cantemir
♦ √ O samă de cuvinte de Ion Neculce
♦ √ Ciocoii vechi şi noi de N.Filimon
♦ √ Mara, √ Moara cu noroc de I.Slavici
♦ √ Sărmanul Dionis de Mihai Eminescu
♦ √ Amintiri din copilărie de Ion Creangă
♦ √ Triumful talentului, √ Un pedagog de școală nouă, √ Kir Ianulea, √ La hanul lui Mânjoală, √ În vreme de război de I.L.Caragiale
♦ Sfârşit de veac în Bucureşti de Ion Marin Sadoveanu
♦ √ Craii de Curtea Veche de Mateiu Caragiale
♦ √ Chira Chiralina de P.Istrati
♦ Europolis de J.Bart
♦ Toate pânzele sus de R Tudoran
♦ La Medeleni de I. Teodoreanu
♦ √ Pe drumuri de munte de Calistrat Hogaș
♦ √ Catastrofa, √ Ițic Ștrul dezertor, Ion, Pădurea spânzuraţilor, de L.Rebreanu
♦ √ Concert din muzică de Bach de H.Papadat-Bengescu
♦ La Grandiflora, Donna Alba, de Gib Mihăescu
♦ √ Enigma Otiliei, √ Cartea nunţii, Scrinul negru, de G. Călinescu
♦ Romanul adolescentului miop, Nuntă în cer, Maitreyi, de M. Eliade
♦ Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, Patul lui Procust, de Camil Petrescu
♦ √ Enigma Otiliei, √ Cartea nunții, Bietul Ioanide, de G. Călinescu
♦ √ Viaţa ca o pradă (fragmente), √ Moromeţii (fragmente), Cel mai iubit dintre pământeni, de M.Preda…
…şi încă multe altele din literatura română. Din literatura străină sunt recomandate romanele:
♦ √ Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain
♦ √ Alice în Țara Minunilor de Lewis Caroll
♦ Cei trei muschetari de Al Dumas
♦ 20 000 de leghe sub mări, Insula misterioasă, de J.Verne
♦ Bătrânul şi marea de E.Hemingway
♦ Portretul artistului în tinereţe de J.Joyce
♦ De veghe în lanul de secară de J.D.Sallinger…
…şi altele.

| Rouxee a răspuns:

Uite o lista de carti foarte misto, iti garantez:
-parfumul
-cheile imparatiei
-magic
-hotul de trupuri
-twilight
-dracula
-madam
-micul print
-conjuratia imbecililor(asta e foarte foarte tare)
-trei intr-un pat
-ciuleandra
-panza de paianjen
-supermenajera
-douazeci si ceva
-vai ce am uitat!
-goana dupa cumparaturi la NY
-amanda se marita
-Ion

| Dulcinea explică (pentru Rouxee):

Tie ti-as da funda dar nu pot... nu ai optiunea asta. Multumesc frumos!

| Rouxee a răspuns:

No problem, sper doar ca ti-am fost de ajutor>:d