| ade7love a întrebat:

Ma numesc Elena, am 22 de ani si locuiesc in apropiere de Bucuresti. Sunt foarte buna la desene in creion si as vrea sa incep sa ma axez pe asta. Dar nu stiu cum sa ma lansez, cum sa gasesc persoane care sa imi cumpere aceate desene. Vreau ceva sigur si de durata. Cine stie rog sa ma ajute. D-au funda. Multumesc...

Răspuns Câştigător
| alexandru0sorin a răspuns:

Man din cate stiu eu nu exista ceva sigur si de durata. e important sa lucrezi la un portofoliu si sa desenezi cat de mult poti, pe teme cat mai diverse, pentru a atrage atentia. cauta expozitii, cauta proiecte pentru freelancing sau chiar voluntariat, networkingul e la fel de bun ca si experienta si te ajuta sa te faci remarcata, eventual intereseaza-te de slujbe in domeniu.

de acolo poti ajunge sa iti cumpere lumea desene dar la partea aia nu ma pricep. eventual poti face o comparatie cu preturile altor oameni online si sa te axezi pe ceva similar, dar cum spuneam, nimic nu e usor man.

mult noroc Elena.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În acest sens, arta nu prea e apreciată. Sunt mulți artiști români, care abia reușesc să își vândă tablourile. Cred că e foarte greu să supreviețuiești din pictură. Pentru mulți desenul/pictura a rămas doar un hobby, ei reorientându-se spre alte profesii.
Tu, dacă ții neapărat să trăiești din desen, poți începe prin a fi artist stradal. Pe un suport de lemn, îți poți expune lucrările (cele mai reușite) și aștepți turiștii care vor să le faci portretul, ori caricatura, contra cost. Dar trebuie talent cu adevărat, dexteritate, rapiditate, fiindcă în max. 10 min, trebuie să termini portretul.
Ori, încearcă să le vinzi pe siteuri: OLX, Okazii, Publiro etc, ori să le expui pe paginile tale de FB (încerci să le distribui)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pana acum doua raspunsuri folositoare, si iti mai fac o recomandare, pe care poate o iei in considerare: animatiile. Cauta pe internet o tabla grafica (e tot acelasi lucru ca desenul in creion, crede-ma). Si eu ma pricepeam la desen in creion si acum fac animatii.