Întrebare recomandată | BlueTulip a întrebat:

Unde pot gasi ceara pentru incondeiat oua? Va rog, poate stiti, de 3 ani tot vreau sa incerc si acum am gasit instrumentul acela cu fir de par de porc, dar nu stiu de unde sa iau ceara.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In Bucovina, se foloseste ceara de albine 100%. Deci, incearca sa cauti asa ceva in magazinele pentru apicultori.

| darrio2007 a răspuns:

La Plafar. 6 lei cutia.

| Marcus20 a răspuns:

La supermarket.

| Lupoiudenisa a răspuns:

Buna, daca vrei sa gasesti ceara fara sa o cumperi aprinzi o lumanare si iei ceara care se topeste si o pui pe ou.

| RainbowColorsDIY a răspuns:

Salut!

Incondeiatul oualor este un obicei stravechi, practicat la inceput prin Ardeal si Bucovina. Este o arta spectaculoasa creata cu multa rabdare.

Eu cred ca o sa gasesti acea ceara in supermarket-uri mari, sau daca nu, intreaba pe cineva pe care cunosti ca se ocupa cu incondeiarea oualor folosind ceara.

Daca gasesti, iti recomand sa cumperi ceara de calitate, pentru ca sunt si alte produse asemanatoare care nu sunt originale si cu care nu poti sa vopsesti ouale in acest mod.
Cele de calitate poate sunt putin mai scumpe dar

| RainbowColorsDIY a răspuns:

Cele de calitate sunt putin mai scumpe, dar sa stii ca merita