| Marry:X a întrebat:

va rog imi raspundeti si mie la o intrebare la care ii caut raspund demult... vreau sa imi cumpar o mobila neagra si nu stiu cu ce culoare sa vopsesc peretiibig grin... si nu stiu nici ce culoare de covor sa aleg.va rog un pic de ajutor:*

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Culoarea peretilor nu poate fi aleasa numai in functie de culoarea mobilei...ci in functie de toate culorile existente in camera, privite in ansamblu.
Mobila neagra cu tapiterie...(culoare?)...
Covorul, tapiteria mobilei, draperiile trebuie sa aiba culori care sa se asorteze in mod armonios.(aceasta o stii)
O culoare sau mai multe (cu exceptia culorii alb) pentru pereti va face ca acestia sa participe la viata activa a camerei, fapt care implica existenta a cat mai putin mobilier.
In cazul existentei de mai mult mobilier, peretii ar trebui sa aiba rolul de fond care sa scoata in evidenta toate obiectele existente in camera, deci nu poate fi decat culoare alba, sau o tenta de galben-bej aproape alb(o culoare calda dar aproape alba).
Dar, alegerea culorilor va trebui sa iti creeze o permanenta stare de bine si asa ca numai personal vei decide ce si cum...

4 răspunsuri:
| Marry:X explică:

M-am gandit sa imi desenez pe perete un rasarit de soare si aici sunt in dilemacrying. e neagra complet mobilacrying si nu stiu ce sa fac crying alb pal si rasarit nu stiu nici perdelele ce cul sa aibacrying ajutorcrying

| andreea89 a răspuns:

Mie imi place cum se potrivesc intr-o camera, rosul(peretilor) cu negrul(mobilei). deasemena poti folosi stickere pentru pereti.

| Milk Swan a răspuns:

Chiar am mobila neagra... Depinde: A mea are si ald, la manere, si in rest e neagra, dar nu stralucitor... Peretii sunt albi, bec, am pus niste uite tocmai acum am uitat cum se numes, niste cercuri cu becuri care nu ies in evidenta, iar covorul a fost din fibra de nuca de cocos, deci era marginea portocalie ( material bumbac, etc... ), si restul covorului era un portocaliu spre rosu, sau Rasarit Indian, dar oricum, o culoare SUPER! Acum insa l-am schimbat, este maro, de la Ikea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paiiii...Trebuie sa ai o culoare a covorului, a mobileirului si a peretelui in care sa te simpti bine.Eu as face peretele alb, mobila maro sau neagra eu o am maro si covorul de mai multe culori si cu desene artistice... dar daca vrei ai putea sa il faci fara desene si doar cu o singura sau mai multe culori...