| Ada_2475 a întrebat:

Vreau sa ofer un cadou frumos unui membru de pe TPU dar asta depinde si de el.Cine stie sa imi zica cea mai frumoasa definitie a Pastelui. Cea mai frumosa primeste funda +vot:*

Răspuns Câştigător
| AlynnaOanna a răspuns:

Pentru mine, Pastele ca o sarbatoare religioasa ineamna cea mai importanta sarbatoare deoarece are o semnificatie unica.
Nu stiu daca tine cineva cont de asta pentru ca pentru persoanele din ziua de azi inseamna o oportunitate de a petrece si de a manca pana intra in coma, uitand de adevarata semnificatie a acestei sarbatori. Oamenii omoara animale(miei), vopsesc oua in toate culorile( cu toate ca simbolul era numai rosul deoarece sangele varsat de Iisus pe oua nu era albastru sau galben) si se dau drept crestini tinand post dar injurand cat ii tine gura.
Pentru mine Pastele inseamna un alt an in care vad prostia omeneasca relevata in faptele persoanelor care nu stiu ce simbolizeaza. In trecut insemna ceva foarte important, adica moartea respectiv invierea Lui Iisus. Ar trebui sa ii fim umili, credinciosi bla bla oh go on nu mai tine nimeni cont de asta in ziua de azi, cu toate ca ar fi frumos sa sarbatorim cum ar trebui happy SPER sa ti cont ca nu am dat copy-paste dupa wikipedia

8 răspunsuri:
| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Pastele este apogeul credintei in care oamenii se contopesc cu harul divin si astfel arata adevarata fiinta, adevarata arta, adevaratul sens al creatiei lui Dumnezeu.

| Adrian1997 a răspuns:

Daca iti zic imi dai un sarut, am doar 14 ani si nu am sarutat nici o fata in viata mea, numai virtual pe messengerhappy

| LittleAnca a răspuns:

Se stie ca Pastele, ca si Craciunul, este o sarbatoare care uneste familia si este un bun prilej de bucurie si veselie, pe de-o parte ca Isus Hristos a inviat, iar pe de alta parte ca pacatele noastre au fost iertate si incepem un nou ciclu al vietii.

fundita?

| AlexiaClaudia a răspuns:

Pastele reprezinta sfarsitul pedepsei infinite,demonstrarea iubirii Fiului pentru noi pacatosii,ziua invierii Domnului nostru,ziua iertarii cea adevarate, momentul cand toti ar trebui sa fim mai buni, inceputul credintei care nu poate fi innabusita.Pastele,daca iei in asamblu acest cuvant nu exista o singura definitie pentru adevaratul inteles a acestei sarbatori. Daca as merita acel cadou, poate, poti sa il dai lui Adrian1997.Te pup si Paste fericit.

| BabyDollRalukks a răspuns:

24 aprilie. O zi insorita de primavara,aparent. Privind indeajuns si mai atent,azi,soarele isi revarsa aura sa prietenoasa pretutindeni cu o stralucire nemaiasemuita altor zile. Cerul,limpede precum un diamant slefuit,se scalda intr-un ocean de parfumuri delicate si de o caldura aparte,dar nu numai. Bucuria si iubirea plutesc in vazduh ca niste fantasme infloritoare,bine-voitoare si calme. Pace in cer si pe Pamant,pace in sufletele copiilor si batranilor, pace in ochii tuturor tinerilor, pace...Probabil va intrebati ce este atat de special la aceasta zi. Ei,bine, totul! Este ziua in care ingerii canta atat pe lespezile argintate ale cerurilor, cat si pe pamant.Este ziua in care oamenii se intalnesc pe strada,isi zambesc bland si isi spun reciproc :"Hristos a Inviat! Adevarat a Inviat!"Este unica zi din an in care bunatatea radiaza pe fetele tuturor. Peisajul feeric,sentimentele pure coloreaza intreaga primavara intr-un pastel denumit " Pastele". Ce este el? Un zambet dulce,o privire blajina,cuvinte duioase,un sentiment unic,o vibratie intensa a inimii. Aceasta ar fi caracterizarea 'completa' a Pastelui. Este ca o floare care straluceste intre toate, este cea mai de pret mireasma, cea mai sfanta zi.Este timpul pierdut pe tot parcursul anului si recuperat in doar 24 de ore.Este ziua in care portile Edenului se deschid larg,iar ingerii bucalati canta cu drag "Invierea lui Hristos". Este prilejul de bucurie impartit intre mai multe suflete unite numite "familie". In mai putine cuvinte,este un colt de Rai coborat pentru o zi pe pamant si intampinat cu aceeasi bucurie copilareasca,inocenta. Un zambet dulce, o privire blajina, o zi sfanta...Intr-un cuvant: Pastele!happyhappyhappy

Sper ca ti-a placut.M-am straduit cat am putut.happy:*

| titusfresj a răspuns:

Una dintre cele mai importante sărbători anuale, care comemorează evenimentul fundamental al creştinismului, Învierea lui Iisus Hristos, în a treia zi după răstignirea Sa din Vinerea Mare

| flaby a răspuns:

Pastele este o sarbatoare prin care toti oamenii isi arata iubirea ciocnind oua semnificand invierea lui Isus Hristos (fundita big grin)

| DiDu_7700 a răspuns:

Sarbatoarea Invieriibig grin