| Aniela2777 a întrebat:

Ce este prietenia pentru tine?! Cea mai frumoasa "definitie" primeste fundahappy

Răspuns Câştigător
| Tiffany89 a răspuns:

Nu pot sa-mi imaginez viata fara prieteni. Ei sunt una dintre cele mai importante aspecte ale vietii. Avem nevoie de ei ca sa le impartasim atat bucuriile cat si supararile noastre. Este bine sa stim lucrul acesta si sa invatam din timp sa ii apreciem si sa-i tinem aproape de noi.

Pentru mine, prietenul meu cel mai bun inseamna foarte mult. De fiecare data cand am avut nevoie de el mi-a fost alaturi. El este o persoana sincera care nu ar putea sa ma minta niciodata indiferent de situatie. Mi-a dovedit de nenumarate ori ca nu este un prieten fals si a reusit sa-mi castige toata increderea. Am invatat sa ne distram, sa invatam unul de la celalalt, sa ne plangem unul altuia atunci cand ne este greu si cel mai important lucru sa ne respectam.

De cand suntem prieteni am inteles ca fara respect si fara ingaduinta nu poti avea un prieten adevarat. Imi doresc foarte mult ca prietenia noastra sa dureze o viata.

20 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Prietenia este o croaziera in larg alaturi de prelungirile sufletului meu.

| siwel a răspuns:

C. S. Lewis vorbeste de 4 genuri de iubire.
Eros: iubirea fizica, care se are pe sine in centru
Phileo: prietenia: o relatie in care cei doi au interese comune si care si care dau fiecare 50 - 50% in relatie
Storge: afectiunea intre membrii unei familii
Agape: iubirea de aproapele care se daruie pe sine nu pentru ca celalat e bun ci pentru ca noi suntem plini de iubire din partea lui Dumnezeu.
Prietenia inseamna sa te uiti in aceeasi directie si sa te sustii la bine si la greu.

| cosima11 a răspuns:

Prietenia, este cel mai frumos sentiment pe care cineva îl poate simţi cu adevărat, atunci când e sinceră. pentru mine, prietenia este unu lucru cu care nu mă joc, că mă ard laughing dar la cum evoluează lumea acum, e greu să ai parte de o prietenie sinceră. totul e bazat pe cât de faimos eşti, pe câţi bani ai, pe ce maşina conduci. în fine. dacă te leagă de cineva o pretenie adevarată, nu o rupe, pentru că deşi o legi la loc, nodul ramâne.

| max_4494 a răspuns:

Prietenia inseamna dragoste si dorinta de a te darui cuiva, cu tot ce ai tu mai bun.Inseamna atasament, incredere, multa intelegere si uneori sacrificiu.Inseamna ca iti doresti sa nu fi singur!

| CosteaVlad a răspuns:

Prietenia este sentimentul inexprimabil de a te simți în siguranţă alături de o persoană, fără a trebui să-ţi cântăreşti gândurile, nici să-ţi măsori cuvintele. Este lucrul cel mai greu de explicat. Nu este ceva ce se poate învața la școală. Dar dacă nu ai învățat ce înseamnă prietenia, înseamnă că nu ai învățat nimic.

| atianin a răspuns:

Prietenia este acel sentiment pe care il ai fata de o persoana care o cunosti de foarte mult timp sau de putin dar care te stie asa cum esti tu si te accepta bun sau rau. Iti raspunde la telefon si in miez de noapte si si are grija ca atunci cand esti cu el/ea sa nu o dai in bara.
Prietenia este cu doar o treapta mai jos decat dragostea dar la fel de importanta pentru noi

| anonul a răspuns:

O fratie cu cineva care nu te-ar trada gaborilor happy

| cornel a răspuns:

Prietenia pentru mine este un lucru foarte important care se bazeaza pe incredere si sinceritatehappy

eu cu prietena mea suntem de 2 ani impreuna si suntem cei mai buni prietenihappy

suntem si prieteni si iubitihappy

| NiceBaby a răspuns:

Prietenia pentru mine inseamna printr-un cuvint TOTUL. Bucurie, zimbet, fericire, lacrimi, intelegere, sentimente.
Iar prietenul este mereu persoana care te sustine, te ajuta sau iti da un sfat.
Asta inseamna pentru mine.

| Zambete89 a răspuns:

Bună

Prietenia înseamnă sinceritate, încredere, să daruieşti necondiţionat şi să nu astepţi nimic.

-atât-
Paa

| ELD a răspuns:

Prietenia este atunci prietena/prietenul tau cel mai bun ar fi in stare sa`si dea si viata lui numai sa te vada zambind si fericita.Sa faca tot posibilul sa nu te indoiesti de el si la greseli sa-ti arate realitatea si sa-ti fie alaturi.

| JeTeLove a răspuns:

Doua suflete intr-un singur trup! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relatie amicala intre mine si o fata sau un baiat sau catre un grup in fine si sa o petrec bine cu ei/ele, sa ajut cand ie greu sau la suferinta etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cite timpenii spuse.In mod normal un prieten nu spune nimic.

| nairpic a răspuns:

Prietenia este exprimarea sinceră şi fără rezerve a gândurilor şi simţirilor tale în faţa unei alte făpturi omeneşti, sinceritate totală şi dezinteresată în viaţa lăuntrică cea mai intimă, ca o încercare de retrăire în profunda simpatie a unei alte fiinţe omeneşti.

| Anna98Anna a răspuns:

Din punctul meu de vedere prietenia este o relatie strans legata intre 2 sau mai multe persoane bazata pe iubire, respect reciproc, incredere, ajutor, intelegere indiferent de situatie. Un prieten adevarat nu te paraseste niciodata este alaturi de tine atat la bine cat si la rau.Mai rar asemenea prieteni in ziua de azi din pacate:(
Citatul meu preferat despre prietenie este urmatoru:
Singura prietenie de pret este cea care s-a nascut fara motiv. Din Arthur van Schendel
Si m-am gandit sa-ti dau si un link cu citate despre prietenie sunt foarte frumoase:)
http://www.codrosu.ro/citate-despre-prietenie-proverbe-despre-prietenie/

| aura_1762 a răspuns:

Prietenia pentru mine este acel fel de relatie cu o persoana pe care te poti baza, poti avea incredere in acea persoana si sti ca tie alaturi la bine si la rau

| linutza a răspuns:

Pritenul este pers ce cunoaste melodia inimii tale.si o poate cinta atunci cind tu ii uitzi cuvintele...
Alina happy

| mikaila a răspuns:

Prietenia dupa mine este un sentiment de aur ce putini au norocul sa-l simta thinking

| dulceata_5297 a răspuns:

Prietenia pentru mine simnifica totulkiss