| BadAngel3 a întrebat:

Vreau sa pictez universul. Credeti as putea sa fac tot fundalul negru si apoi sa desenez restul? Adica, ma gandesc ca daca as folosi culori bune culoarea s-ar prinde...

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, ar merge asa.

| R0R0 a răspuns:

Da!
E o idee buna.

| untu a răspuns:

Da,picteaza intai fundalul negru(albastru bleumarin) si apoi lasa-l sa se usuce bine si apoi poti desena pe fundal restul! Desigur ca da,poti folosi culorile foarte bune(alb,crem,bleu,albastru-pastel,albastru bleumarin, albastru marin, galben-aprins. Orange, cenusiu si negru si s-ar prinde foarte bine, e cum ai da viata universului!

| Idkidk a răspuns:

Da, este perfect! Mai ales dacă foloseşti şi alb.

| Aberdeen a răspuns:

Nu recomand să folosești negru pentru fundal! Recomand negru doar pentru margini, și poți să-l duci spre centrul colii, dar din ce în ce mai estompat. Oricât de bune ar fi culorile, și ar acoperi respectivul negru, nu ai mai reuși să faci acel amestec de violet-albastru, galben-roz, sau alte combinații. Nu ai reuși pentru că ți-ar trebui foarte multă culoarea, și coala n-ar rezista.
Sugestia mea ar fi, ca pe fundal să vii cu o urmă de culoare deschisă, peste care e mult mai ușor de lucrat. După poți să pui și culori închise, și deschise.
Ah, și să nu uităm că trebuie să aștepți muult să se usuce negrul și să-l poți acoperi.
Succes!

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Ceau - https://www.google.ro/......ps?/imgres ceva gen a pictat unchiul meu :) sper sa te inspire :) bft!

| Helpmeforfree a răspuns:

Eu spun ca ar fi ok un negru-albastru inchis, cu mici punctulete-stelute albe.
Ai putea sa te inspiri de pe site-uri cu imagini, unde si alti oameni au pictat universul.

| Andrei_Ioana_1998 a răspuns:

Cel mai usor e sa faci cu culori pe baza de apa. Sa iei o hartie mai groasa, poroasa, apoi o uzi. si incepi cu putin negru pe margini, mai picuri albastru si apoi pui si mov eventual. sau alte culori pe care le vrei in "galaxie". Dar in principal se merge pe negru si albastru. Toata asta trebuie facuta cat e apa pe foaie, pentru ca culorile sa se difuzeze in apa. Apoi astepti sa se usuce si iei o pensula cu firul tare, patrata cel mai bine, o inmoi in alb, putin diluat, si apoi incepi sa stropesti. asa iese cel mai bine, usor si cel mai potrivit cu imaginea de univers. trust me, am lucrari pe tema asta cu carul laughing)