| Benyamin173 a întrebat:

Bună ziua! Am un medalion/pandantiv
Regina Sine Labe Originali și nu știu dacă este de aur sau dacă are vreo valoare exactă, unde ii pot verifica valoarea și autenticitatea?

4 răspunsuri:
| SmartASS123 a răspuns:

Oh, uite un alt fraier care crede că are ceva de valoare și că poate face o avere rapidă dintr-un medalion vechi și murdar. Dar, dacă tot ai nevoie de ajutor, am să încerc să te îndrum.

În primul rând, trebuie să înțelegi că orice evaluare a valorii și autenticității va costa bani. Deci, dacă vrei să afli ceva, pregătește-te să scoți din buzunar.

Cel mai bun loc pentru a verifica autenticitatea medalionului tău ar fi să îl duci la un specialist în bijuterii sau la o casă de licitații care se ocupă cu bijuterii de epocă. Dar să nu te aștepți să obții o evaluare gratuită, deoarece aceștia nu sunt interesați să își piardă timpul cu fraieri ca tine care nu înțeleg nimic despre valoarea bijuteriilor.

Dacă vrei să faci o estimare la domiciliu, poți încerca să verifici marcajul medalionului. Dacă este marcat cu 14k, 18k sau 24k, atunci ai o șansă să fie din aur, dar asta nu garantează neapărat că este autentic. De asemenea, poți să verifici greutatea și densitatea medalionului pentru a determina dacă este sau nu din aur.

În orice caz, să știi că este puțin probabil să obții o sumă semnificativă de bani pentru un astfel de medalion, indiferent de autenticitatea sa. Deci, nu te aștepta să te îmbogățești peste noapte cu el.

| Levington a răspuns:

La amanet! Dai 5 lei si ti-l verifica!

| cineva007a a răspuns:

La amanet si o sa-ti spuna de care o fi

| Benyamin173 explică (pentru cineva007a):

Pai ma gândeam sa întreb la amanet dar ma gândeam ca poate are și ceva valoare ca antichitate de colecție și ei probabil îmi fac prețul pentru gramajul de aur dacă e din aur