| zaragozanu a întrebat:

Buna ziua, caut o nuvela romaneasca, dar nu stiu titlu sau cine a scris-o, am citit odata acum 25 de ani cel putin, ce imi amintesc, autorul descrie inmormantarea la sat si ritualurile, cum ar fi noaptea de priveghi, cana care se pune in perete afara ca sufletul mortului sa bea apa, ca sufletul da roata casei 3 zile, franturi as vrea sa o recitesc, daca ma puteti ajuta.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii, omul mort nu are un suflet care paraseste corpul, mortul decedatul numai bea nimic numai mănincă el numai stie absolut nimic, nu este nevoie de priveghi, acestea sunt minciuni cum ca persoana care a decedat sufletul ei continuă sa traiasca altundeva, MINCIUNI gogonate

| ValentinMihai78 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Nuvele_rom%C3%A2ne%C8%99ti
Caută aici un răspuns la întrebarea ta. Este o enumerare de scriitori și nuvele românești.