| Bacemi a întrebat:

Imi pun speranta in voi ca ma puteti ajuta. Am citit acum ceva timp o carte care m-a fascinat de-a dreptul. Si acum as vrea sa o recitesc doar ca nu o mai gasesc in casa si nu mai retin nici titlul sau autorul ei. Va fac o scurta prezentare a actiunii cartii asa cum imi mai amintesc eu. Stiu ca nu e ceva extraordinar, dar poate realizati din succinta mea prezentare despre ce carte este vorba. Va multumesc anticipat!

Odata cu prima pagina a cartii intram in universul intim al unui baiat pe nume Tom. Un baiat care isi castiga existenta prin fraude. Trimitea oamenilor prin posta anumite facturi sub numele diverselor companii, dupa care primea de la acestia anumite sume de bani. Facea asta in mod constant schimbandu-si mereu locuinta si numele din facturile trimise ca sa nu fie depistat.

Desfasurarea propriu-zisa a actiunii incepe cand acesta intra in legatura cu un domn, tatal unui bun prieten de-al sau. Un prieten care acum era in New York ( sper sa nu ma insel ). Tatal a incercat sa il convinga pe baiat sa revina acasa dar a intampinat un refuz. Astfel ca a apelat la Tom sa il convinga. Cu oferta de a-i plati cheltuielile de transport si sederea sa acolo. Gandit, facut.

Baiatul ajunge in New York unde isi intalneste prietenul. Pierd vremea impreuna. Toate bune. Numai ca apare si o femeie in peisaj. Si unde e o femeie e clar ca nu e treaba buna. Femeia este cu prietenul sau. Apoi ea il inseala cu Tom. Pana la urma apar certuri. Pana la urma prietenul lui Tom este omorat de catre acesta. Cam asa tin eu minte in mare.

Sper ca ma puteti ajuta. Vreau sa recitesc aceasta carte. Mi-a placut enorm de mut. Va multumesc anticipat! O zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Talentatul domn Ripley de Patricia Highsmith, a fost şi film, cu Matt Damon în rolul Tom Ripley, Jude Law şi Gwyneth Paltrow, însă respectivul "prieten" se afla în Italia, nu la New York. Poţi citi mai multe date despre carte aici http://en.wikipedia.org/wiki/The_Talented_Mr._Ripley

7 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cu plăcere! Lectură plăcută!

| Bacemi explică:

@aqualuna, mii si mii de multumiri. Nici nu stii cat de fericit m-ai facut. Am primit raspunsurile acelea dar nu eram convins. Stiam ca nu e cartea pe care am citit-o eu. Dar cand am citit despre Tom Ripley, Dickie Greenleaf si Marge e clar. Asta e cartea. Nu pot fi suficient de recunoscator. Dar iti premiez raspunsul. Imi cer scuze pentru rezumatul meu destul de eronat. Abia astept sa o recitesc. O zi frumoasa!

| Cσσкiє a răspuns:

Cred că este Prinde-mă, dacă poţi!, scrisă de Frank W. Abagnale.
Cum dumneavoastră m-aţi ajutat cu Leagănul pisicii, am făcut ce trebuia. O puteţi cumpăra de pe site-ul ăsta, la preţul de 19. 62 RON, fără taxele de transport: http://www.buybooks.ro/prinde-madacapoti.html.
Lectură plăcută!

| dhraqull a răspuns:

Cartea e Prinde-ma, daca poti! de Frank Abagnale si o poti lua de pe gigapedia.com daca ai cont.

| Dan a răspuns:

Ce carte interesanta trebuie sa fie.Carti despre templieri iti plac?
"Ultimul templier ", o carte foarte buna de citit happy

| Ingerasull99 a răspuns:

Tot ce zici tu seamana cu un film in care joaca leonardo DIcaprio : Catch Me If You Can.

| laurentiu_9256 a răspuns:

Cartea se numeste,, Prinde-ma daca poti,,. E in jur de 20 de lei.Succes!