| MrFireFighter a întrebat:

Nu stiu daca este categoria potrivita dar nu am gasit una legata de poze/ filmari. As vrea sa stiu daca un om de la pompieri are o camera care filmeaza misiunea, incidentul etc are voie sa le foloseasa pe site uri de socializare pe post de divertisment intr-un fel. Nu sa jigneasca sau sa faca ceva gresit cu filmarea, doar sa fie postata pentru a le arata oamenilor ce s-a intamplat etc. Daca aveti ceva surse legate a acest subiect n-ar strica. Multumesc!

4 răspunsuri:
| armiaso a răspuns:

Teoretic daca imaginile nu contin persoane identificabile nu ar fi o problema, practic nu avem o legislatie pe domeniul asta, daca contin persoane identificabile fara acordul lor cred ca ar putea sa intre sub incidenta GDPR, si daca nu ar intra sub aceasta cred ca e posibil sa ii ceri sa faca persoanele neidentificabile, avem o problema in tara asta cu fenomenul "nu am ce ascunde" deci renunt la orice fel de intimitate, de aceea nu avem o legislatie care sa gestioneze problema asta, repet GDPR-ul e destul de cuprinzator, mai nou filmarile realizate de firme in incinta spatiului de lucru fara sa-si notifice angajatii si filmarile pe camere de supraveghere in fata casei intra sub incidenta regulilor GDPR.

ca exemplu de seriozitate in ceea ce priveste intimitatea si ca diferenta de mentalitate Germania care in anii 30 a avut un regim totalitar, astazi daca te uiti pe google street view vei vedea ca nu toata Germania e cuprinsa si sunt unele cladiri ascunse de catre google la cererea proprietarilor.
Romania care a avut si ea regim totalitar are mentalitatea "nu am ce ascunde - imi las CNP-ul pe toate gardurile" - nu este normala aceasta abordare si daca alegi sa mergi contra normei vei fi privit ciudat.

Insa la solicitari ferme in baza GDPR nu poate nimeni sa te refuze, daca refuza cineva ANSDPC este institutia care gestioneaza informatiile sensibile si dau amenzi usturatoare.

cazurile cu retelele de socializare sunt arhicunoscute si datele utilizatorilor.

sper sa iti fie de folos!

| MrFireFighter explică (pentru armiaso):

Deci totul ar fi in regula daca as surprinde intamplarea intr-o filmare si apoi postata pe intagram, Facebook etc.

| armiaso a răspuns (pentru MrFireFighter):

Trebuie sa respecti drepturile celorlalti, daca filmarea nu incalca drepturile celorlalti, intimitate, etc ar trebui sa fie in regula, nu stiu sa iti spun daca ai voie sa postezi imaginile daca a avut loc o ancheta criminala in zona, aici inclin sa cred ca nu e voie, dar daca e o pisica pe varful stalpului poti sa o postezi linistit happy

| MrFireFighter explică (pentru armiaso):

Nu crime. doar interventii(Casa care a luat foc si stingerea ei etc) si banuiesc ca nu ti trebuie vreun acord ca sa filmezi o casa care a luat foc sau sa faci poza la incident