| alexandru_4652 a întrebat:

vreau si eu cateva pareri. big grin iubita mea. este crestina.- religioasa. merge la biserica. tine post. toate cele. si acum vrea ca si eu sa tin post si sa ma duc la biserica. mie unul nu prea mi se pare normal sa tii post. 40 de zile. sa te spovedesti sa ii spui preotului la cand tiai inceput viata sexuala si cu cati ai facut-o. happy chiar mi se pare o tampenie la mine tata e evreu. familia lui este din israel. iar mama ateu. voi ce parere aveti in legatura su " spoveditul "?

11 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. eu una nu m-am spovedit niciodata si sincera sa fiu nici la biserica nu merg prea des. Mers, dar nu cum ar trebui.

| bebetho a răspuns:

Un ritual absolut imbecil. Spune-i prietenei tale ca nu vrei si nu are rost sa introduceti religia in relatia voastra.Pace!

| Gabriela0206 a răspuns:

Buna!
Credinta este un lucru relativ...credinta ti-o alegi tu, nu ti-o dau parintii sau familia. Intr-adevar si ei au o influenta mare dar alegerea este a ta. Daca simti ca e bine, poti sa faci ce face si iubita ta, daca nu, nu este nici o problema - ai dreptul de a alege.
Eu, personal, cred ca exista undeva, nu neaparat un Dumnezeu, dar exista ceva superior noua, care tine lumea in echilibru. Poate fi orice, nu neaparat Dumnezeul crestinilor. Cat despre toate aberatiile pe care ni le baga Biserica pe gat...e pacat ca multi oameni le iau ca atare si nu realizeaza cat de multe obiceiuri pagane se intersecteaza cu religia crestina. Nu vreau sa starnesc controverse, aceasta este doar parerea mea.
Tu, Alexandru, trebuie sa vorbesti cu iubita ta si sa ajungeti la un compromis: ori tu vei merge mai des la biserica, ori ea mai rarhappy.
Nu stiu daca ti-am fost de folos dar mult succes! happy

| Gumițăă a răspuns:

Uite cand te spovedesti nu o poti face la mai multi preoti si doar la duhovnicul tau daca vei avea. Prietena ta face toate astea fiindca il iubeste pe Dumnezeu la fel ar trebui sa faci si tu daca nu vrei sa ajungi in iad. Spoveditul este atunci cand ii spui lui Dumnezeu pacatele iar preotul se roaga pentru tine sa nu mai savarsesti aceste pacate.
Speri sa iti schimbi parerea. La revedere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca nu poti deoarece nu iti permite religia...fi cat mai calm si spune-i-o frumos si daca este fata buna te va intelege

| NeverSayNever a răspuns:

Buna,eu cred ca e normal ca fiecare om sa aiba religia sa, dar cred si ca prietena ta s.ar putea sa.ti vrea binele pentru. ca ea stie mai multe despre credinta, despre religie.Ea asa a fost educata si crescuta, a primit aceasta religie de mica si de asta.Parerea mea e ca este foarte important sa te spovedesti macar odata pe an pentru. ca prin spovedanie si impartasanie iti vor fi iertate pacatele(si aici sunt multe alte lucruri importante,dar nu vreau sa te plicitisesc, poate vei discuta cu prietena ta)si important este sa mergi si la biserica, pentru. ca de acolo vei invatat multe lucruri si te vei simti alt om.Si eu de mica am fost obisnuita sa merg la biserica si sa ma rog, dar din pacate acum merg foarte rar si ma spovedesc tot rar si regret ca nu o fac mai des.Sincer daca iti iubesti prietena si vrei sa fie totul bine ar trebui sa o asculti si sa discutati mai detaliat despre religie si spovedanie, sunt sigura ca ea iti vrea binele...va vrea binele; ea isi face griji pentru. tine; tu ai cerut parerea altora in loc sa discuti cu prietena ta si multi nici nu sunt bine documentati despre importanta credintei si sper sa nu se simta nimieni jignit pentru. ca nu vreau asta, eu vreau sa iti dau un sfat bun.Stii fara credinta nu mai avem pentru. ce trai, iar eu sunt sigura ca tu ai o scanteie acolo in sufletul tau si cu ajutorul prietenei tale vei fi o alta persona. Sper ca te.am ajutat sau macar sa te fi pus pe ganduri macar putin.

| nevastuica_7599 a răspuns:

Incearca sa mergi la o biserica peticostala sau baptista incearca...si vezi daca iti place sau nu happy

| FyfyFrancy a răspuns:

Buna! Este bine sa facii ceea ce a zis si iubita ta dar daca sunteti de alta religie nu ar fi chiar indicat! Spune-i perieteneii tale ca nu poti face acest pas si ca tu alaturi de familia ta sunteti de alta religie! Daca ii spui cred ca va intelege! Bafta!

| georgesq a răspuns:

Spoveditul e o chestie relativă, mulți creștini afirmă " D_zeu imi stie păcatele"...totuși, iți răspund c-o întrebare, dacă vă iubiți cu adevărat, cine sau ce poate sta în calea iubirii voastre?

| inutzaiepuras a răspuns:

Este alegerea ta...