| Anaanne0090 a întrebat:

E prima oara cand scriu undeva ce am pe suflet,dar am citit mai multe intrebari si raspunsuri aici, am vazut ca unele persoane chiar nu raspund doar ca sa se afle in treaba, chiar dau sfaturi bune si va rog frumos cei care vor sa comenteze ceva nepotrivit sau sa aduceti jigniri, mai bine nu raspundeti.
Sa incep …
Am o relatie de 1 an si o luna.Eu am 17 ani (in aprilie fac 18) si el are 22. Ne intelegem foarte bine, familia lui ma place foarte mult si cred ca este important, doar ca la mine e putin cu semnul intrebarii.Adica mama il place si mi-a spus ca e important sa fiu eu fericita alaturi de el, pentru ca daca ma vede pe mine fericita, este si ea,dar tata …cred eu ca e putin mai dificil. Daca iubitul meu nu vine in fiecare zi la mine imi spune ca " de ce nu vine,cand eram eu tanar ma duceam si pe jos,el are masina si nu vine in fiecare zi…", sau ca nu prea iesim, dar i-am spus ca nici eu nu sunt genul care sa plece mereu, chiar prefer sa stau acasa, sa stie de mine.Ma deranjaza foarte mult cand imi reprosaza cate ceva legat de el,sau relatia noastra, dar mama imi spune mereu ca asa sunt unii tatici de fete, ca si ea cand era de varsta mea, a patit la fel. Imi iubesc mult parintii si ma inteleg bine cu ei doar ca pentru tata subiectul asta nu este asa placut.In decembrie, mi-am inceput viata sexuala.Am facut asta dupa 11 luni de relatie si pentru ca asa am simtit nu din curiozitate sau alte chestii si nu imi pare rau, doar ca si aici intervin parintii. Nu le-am spus, si nici nu vreau sa le spun, ma gandeam sa afle mama cand fac 18 ani jumate macar, dar tata nu vad de ce ar trebui sa stie. Ieri am fost plecata cu mama la cumparaturi si am deschis subiectul despre relatia mea si i-am spus ca mi-ar place sa fie tata de acord sa ramana iubitul meu la mine macar in weekend pentru ca vine si sta pana la 2-3 dimineata si parca imi e si mila sa il vad ca pleaca la ora aia,poate mai e si oboist de la munca. Si mama mi-a spus ca a vorbit cu tata si ca a spus,ca este de acord sa ramana, doar sa am grija ce fac, el mi-a spus ce a avut de spus(legat de relatiile sexuale) si daca se intampla ceva cel putin pana la 20 de ani,am terminat-o cu el,ca nu am de unde sa stiu eu daca o sa raman cu el mult timp si daca se intampla poate o sa se desparta de mine( pentru ca asa fac unii baieti). Cand am auzit,intr-un fel sau altul m-am simtit putin cam prost pentru ca nu vreau sa ii dezamagesc,si i-am spus mamei ca, si daca s-ar intampla nu m-as duce la el sa ii spun : " tata, mi-am inceput viata sexuala ".Si mama mi-a spus ca am dreptate dar oricum nu imi trebuie asta acum,am destul timp.
Repet, mie nu imi pare rau ca s-a intamplat doar ca nu ma simt bine cand aud de la parinti ca nu le place ceva. Iubitul meu,mi-a spus de la bun inceput ca vrea o relatie serioasa si chiar cred ca ma iubeste, si de cand am facut si pasul acesta, ne-am apropiat si mai mult.
Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac?
Imi cer scuze daca am povestit prea mult dar chiar am nevoie de sfaturi si pareri de la mai multe persoane si va rog fara jigniri.

Răspuns Câştigător
| superboy45 a răspuns:

Cred ca ai facut bine ceea ce ai facut.Lasa asa sa vezi cum vor decurge lucrurile.Asa se intampla uneori, unii baieti se indragostesc de o fata fac ce fac cu ea si dupa o lasa, dar dupa ce ai spus eu chiar cred ca te iubeste si nu te-ar lasa mai ales daca stie ce zice tatal tau despre relatie, si ma gandesc ca si el se gandeste uneori ca daca te-ar lasa ce reprosuri si-ar lua de la tatal tau, dar in acest caz nu este vorba de asta.Atat iti spun fa ce simti ca e mai bine pentru tine, nu face ceva ce vei regreta dupa. Daca esti sigura 1000% de iubitul tau ai incredere in el, si spune-i si lui situatia si ajutativa intre voi. Asta este tot ce am avut de zis, FUNDA?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, măcar mama ta trebuia să stie adevărul, de ce i ai mintit? Cum poti trăii cu constiinta impăcată stiind că i ai mintit?

| Hazeleyed a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cred ca fata iti cerea un sfat, nu ceva rautacios.

| sofisis a răspuns:

Nici un parinte nu te va bate pe umor sa-ti zica "bravo fata mea ca faci sex". Indiferent ca ai 17 sau 37. Cu atat mai mult parintele de sex opus.
Oricum ei considera faptul ca tu nu mai esti virgina sau nu vei mai fi pentru mult timp o posibilitate reala si isi fac datoria de parinti in a incerca sa te ghideze cat mai bine.
Daca tu nu regreti ce s-a intamplat inseamna ca ai constiinta impacata.
Eu tot nu inteleg : ce sa faci in legatura cu ce? Daca sa ii propui iubitului sa ramana peste noapte?
Da. Dar evita sa faci nebuneli prea devreme sau prea evidente. Acorda totusi respect casei parintilor tai.
Eu nici pana in ziua de azi nu am facut sex cu ai mei in casa.
Si stai linistita ca chiar daca vor afla ce si cum...vor fi totusi mult mai ok sa stie cu cine, sa cunoasca si sa fie de acord cu baiatul.

| Alcyon a răspuns:

Ar fi trebuit sa mai astepti putin, macar pana la 18 ani. Acum deh, ai grija sa te protejezi, sa nu ramai gravida, ca e de rau. Pacat ca nu i-ai spus mamei tale adevarul. In caz de ceva (de ex: sarcina nedorita), te poate sprijini, mai ales ca e femeie si stie mult mai bine ca un barbat, cum stau lucrurile. Un baiat, oricat te-ar iubi, n-are cum sa inteleaga ce-nseamna sa ramai insarcinata sau sa simti ca nu mai esti stapana pe propriul corp. Ei privesc lucrurile din afara.

| SebastianCMT a răspuns:

Am citit si eu am ramas putin surprins, dar este ceva normal sa se intample asa pentru ca mereu o fata se va intelege cu mamele si baietii cu tatii dar si cu mamele. Pentru ca tu esti femeie si mama ta femeie va intelegeti altfel si este de acord si te intelege. Dar barbati asa sunt ei, mai ales taticii cu fiicele lor vor sa stie multe lucruri sa fie protectori chiar daca uneori exagereaza o fac pentru binele tau si asta este firea lor ei mereu sa aiba dreptate si ultimul cuvant. Poate daca ai vorbii cu tatal tau sa ii explici cum stau treburile si ca il iubesti si pe el si pe iubitul ar intelege dar tot va exista o mica protejare din parte tatalui pentru ca stie de ce sunt in stare baietii si unde le sta gandul, asta asa si este pentru ca putini sunt cei care apreciaza ca au o fata cuminte langa eii. Si faza cu 20 de ani daca ti-a inceput viata sexuala stai calma unii o zic asa ca sa te sperie dupa 18 ani poti face ce vrei. Esti majora singura vei decide pentru tine. In rest ce pot sa zic ai incredere ca o sa fie bine si ar fi ok daca s-ar cunoaste mai bine tatal tau cu iubitul tau asta pentru a prinde cat mai multa incredere in el si sa isi dea seama cum este. Multa bafta.

| JAYBEE a răspuns:

Asa sunt tatii mai ana. el iti reproseaza aceste lucruri pentru ca te iubeste foarte mult si nu vrea sa te piarda. daca ti-ai inceput viata sexuala nu e nici o problema, e ceva firesc, ar trebui sa ii spui ca doar nu te omoara, insa sa ai grija sa nu ramai insarcinata, sa folosesti durex, pa pa }{