| anonim_4396 a întrebat:

Cand a aparut prima forma de viata?

Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Interesanta intrebare, dar si mai interesante sunt raspunsurile happy
Persoane care in anumite rubrici vorbeau despre credinta si Dumnezeu, acum comenteaza asupra teoriei evolutioniste.
Diferenta este ca teoria evolutionista nu spune cum si cand a aparut prima forma de viata; prezinta doar evolutia ei.
Darwin a fost primul care a sustinut si a dovedit ca primele forme de viata au fost niste organisme unicelulare (se spune ca erau o specie de bacterii) si au fost descoperite acum cca 600 milioane de ani.

10 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Vrei un raspuns la o intrebare pe care si-o pun de secole savantii fara a fi ajuns la o idee comuna. Mie mi se pare ca cel mai bine a surprins momentul despre care vorbesti, Eminescu. Iata ce spune el:
"Dar deodat-un punct se misca... cel dintai si singur. Iata-l
Cum din chaos face muma, iar el devine Tatal...
Punctu-acela de miscare, mult mai slab ca boaba spumii,
E stapanul fara margini peste marginile lumii..."

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cand Charles Darwin a ajuns in Insulele Galapagos, vazand dezvoltarea ecosistemelor si interdependenta dintre ele a facut diferite observatii si a scris, pe baza celor observate "Originea Speciilor". Recent am vazut un documentar care prezenta insulele in diferitele lor faze de evolutie, unele cu mai multa vegetatie si animale, altele cu mai putina si cea mai noua insula aparuta Ferdinanda - fiind cea mai apropiata de conditia in care s-a aflat Pamantul intreg la inceputul vietii.
In afara de Darwin multi alti cercetatori de atunci incoace au gasit cum ar fi evoluat viata pe Terra, vezi mai jos...
http://www.mediafax.ro/......etape.html 7627; 3679120
De asemenea au stabilit ca cele mai vechi forme de viata de pe Terra fiind niste bureti, vezi mai jos articolul de la adresa
http://www.telegrafonline.ro/pdf/9904f6284fdf315b7fed8cc59db1d7ee.pdf
vezi mai jos niste discutii pe aceasta tema aparitiei vietii pe forumul
http://www.stiintaazi.ro/Forum/index.php?topic=242.0

cristian
| cristian a răspuns:

Nu putem sti cu siguranta deocamdata.

assiris
| assiris a răspuns:

Grea intrebare

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu, n-am fost acolo happy

| beba a răspuns:

Asta ne intrebam si noi de mai bine de 2000 anihee hee

| hugin a răspuns:

Atunci cand prima neforma de viata mascul so imbatat si o vazut in departare prima neforma de viata femela care era urata da alta nu mai era si mai departe vezi in dictionar la imperechere si copilu nu avea nici o vina dar rr nu semana cu ai lui parinti si era forma de viata PRIMA ( da nu tv) happy

| alexam a răspuns:

Cand a aparut. atuncea... imi inchipui ca a fost verde, ca si iarba, sau bleumarin ca si apa oceanului. happy

| mariusres a răspuns:

Oh! Demuuuult :) Acu 3 Miliarde de ani.
pentru mai multe detalii, ia aici :http://en.wikipedia.org/wiki/Evolutionary_history_of_life

| dulcika a răspuns:

De cand nu eram noi p PAMANT laughing