| YonutTpu65 a întrebat:

Cand se merge cu foaie verde portocala?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand vrei tu, ca doar mergi de la mama ta la tata tau si inapoi.

| relian a răspuns:

Asa este, cand se merge? Primavara zic eu, cu plugu cand se merge, dar cu semanatu?
Cum, sa mergi cu plugul si cu semanatu iarna? laughing exact ca la neoameni.
Deci cred ca de fapt sarbatorile astea erau primavara, anul atunci incepea primavara, de acolo si abiceiurile astea cu aratu cu plugu, cu semanatu, colinde gen flodiel dalbe, flori de mar, pai ati vazut voi flori de mar iarna laughing

Deci cineva ori o mutata sarbatorile alea iarna, ori s-a schimbat calendarul in sensul ca sa inceput cu iarna si se termina tot cu iarna, cum zic ca la neoameni.

Acum avem iarna la inceputul anului si iarna la sf anului laughing Deci cu portocala aia stiu acolo pe unde cresc portocale.

| Sophieka a răspuns:

laughing

| blackann a răspuns:

Mie imi place mult caramelul

| ManeaMihai001 a răspuns:

Eu fierb orezul al dente, timp de 2 ore