| alin322 a întrebat:

Cand se scrie "copaciilor" si cand se scrie "copacilor"? Multumesc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se scrie numai "copacilor", "copaciilor" nu este corect. Nu are de ce sa fie doi i, se pleaaca de la copaci la care se adauga lor. Doar la cuvintele la care pluralul este in doi i se scrie asa, de ex. "intentiilor", pluralul fiind intentii. Numai bine!

| NoShit a răspuns:

În ce context ai auzit tu "copaciilor"? În primul rând, dacă măcar ştii să pronunţi, îţi dai seama că nu există o astfel de construcţie. Poate doar dacă ar fi două cuvinte : "copacii lor", dar dacă stau să-ţi explic diferenţa sunt sigură că-i prea complicat pentru dovleacul ăla al tău care scoate numai perle. Corectă e forma "copacilor", bineînţeles. Ce context vrei să-ţi dau? Copacilor le e scârbă că-s tăiaţi ca să devină nişte hârtii pe care să le mânjească agrmaţii. Na, "când se scrie" aşa şi nu invers. Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede ca nu prea ai fost la scoala,vai de tine,chiar as vrea sa vad ce viitor o sa ai, si ba, corect e 'copacilor' nu copaciilor', romanilor, invatati sa scrieti corect cu 2 de 'ii'.

| BLKZ a răspuns:

Nu exista expresia "copaciilor".

| Cryshhtian a răspuns:

Copaciilor nu exista! copacilor e forma corecta.

| Geojorjy a răspuns:

Din cate stiu eu, corect este copacilor. de copaciilor nu am auzit. nu cred ca e corect.

| publicbooks a răspuns:

Nu exista copaciilor.

| Alydutssa a răspuns:

Din cate stiu eu, se foloseste doar "copacilor", forma cealalta eu cel putin, nu stiam de existenta ei si nu cred ca este corecta. Sper ca am ajutat. happy