| Merius1377placegd a întrebat:

Care a fost comportamentul lui Ahule cand a fost pus in fata mortii lui Patrocle?

3 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Ahile
Unul din eroii de seama ai Iliadei, cel a carui forta si iscusinta vor cantari greu in razboiul troian. Mama lui, zeita Thetis, l-a scufundat la nastere in apele Styx-ului pentru a-l face invulnerabil in fata oricaror arme. Un singur calcai (acela de care il tinea mama sa) a ramas neudat, ramanand punctul sau vulnerabil. Ahile a fost crescut de centaurul Hiron care l-a hranit cu maduva de leu, daruindu-i la maturitate si o lance fermecata. Cu toate impotrivirile mamei sale, Ahile vine totusi sub zidurile Troiei si, dupa multe fapte de eroism, (aici se cuvine sa amintim de lupta lui cu Hector, cel care ii ucisese pe cel mai bun prieten, pe Patrocles) este sagetat de Paris, fratele lui Hector, in calcaiul vulnerabil, fiind, numai in acest fel, doborat in lupta. Comportamentul fiind unul de răzbunare.

| corolav a răspuns (pentru Elena9328):

O, tu, cea frumoasă Elenă, fugită cu Paris la Troia,
Rogu -te milă a - ți face de cea românească vorbire!
Corect ar fi fost „ ale cărui forță și iscusință vor cîntări".
Nu crezi că e așa?

| corolav a răspuns (pentru Elena9328):

Faptele de eroism ale lui Achile, la Troia, au fost înainte ca acesta să se certe cu Agamemnon, lucru ce a determinat retragerea lui Achile de la luptele contra troienilor, și doar moartea lui Patrocle a determinat revenirea eroului aheu.