| InnocentSmile a întrebat:

Care a fost ultimul roman sau orice fel de carte citita de tine recent?

14 răspunsuri:
| Grimalkin a răspuns:

"Leviathan" de Julien Green.
Uite o descriere: "Frumuseţea este o minune ce poate fi nimicită foarte uşor şi n-ar trebui admirată decât de departe; ea piere tot atât de inexplicabil ca însăşi prezenţa sa, iar mâna omului o pângăreşte întotdeauna."

Un bărbat cu o căsnicie nefericită urmăreşte o tânără spălătoreasă, se îndrăgosteşte de ea de la distanţă, iar în momentul culminant al apropierii o loveşte, desfigurând-o.

Ura faţă de fiinţa pe care o adori, sentimentul de fericire că un bărbat, oricum ar fi el, te iubeşte, tristeţea de a nu putea dori nimic, suferinţa de a fi bătrână, urâtă şi neputincioasă - iată o poveste în care infernul nu mai înseamnă "ceilalţi", ci fiecare pentru sine.

Leviathan este un coşmar de dragoste pe fondul unei frumuseţi urâţite - o carte în care rulează un film cu "personaje goale, bărbaţi şi femei, pe care un călău le goneşte din urmă cu lovituri de bici".

| SweetestPoison a răspuns:

10 negrii mititei au mancat la cina oua, unul s-a intoxicat si-au ramas doar 9 laughing)) Acum 3 zile am citit o carte de Sandra Brown (din curiozitate) si acum as vrea sa ma apuc de "Cronicile din Narnia"... happy

| daydreamer a răspuns:

In ultima vreme citesc mai mul fan-ficuri. Ultimul citit este Ce inseamna psihologie iar acum am citit vreo 11 capitole din Piatra fara zid.Iar ca roman real, am recitit Amurg.

| Visatoarea a răspuns:

Cu sange rece-Truman Capote

| AugustaD a răspuns:

Enigma otiliei...

| KaterinaPetrova a răspuns:

Cu toate ca nu prea citesc.batting eyelashesblushing eu ultima oara am citit maiteyi si mi-a placut ffff mult.ti-o recomandhappy

| a2 a răspuns:

Ultima citită a fost „PS:Te iubesc" de Cecelia Ahern, iar acum citesc „Bună seara, Melania" de Rodica Ojog-Brașoveanu.

| soraluisatan a răspuns:

Agatha cristie-10 negrii mititei
crima din orient expres:X:X

| nykymyky a răspuns:

Colt Alb. funda te rog

| Balboa a răspuns:

Lorelei - Ionel Teodoreanu.

| nighthope a răspuns:

Depinde ce fel de romane, in ultima vreme am citit jumper - steven gould, 2 volume din jocurile foamei de suzanne collins ( acum sunt la al3lea ) de veghe in lanul de secara - j.d. sallinger. depinde ce vrei sa citesti. ah da, si-am citit si harry potter si talismanele mortii - j.ca. rowling thinking

| Yonela06 a răspuns:

Ultima carte citita a fost "Calatoriile lui Gulliver" Jonathan Swift happy!

| byankaaaaaaa a răspuns:

De veghe in lanul de secara

| dydytua a răspuns:

Mandrie si prejudecata