| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai frumoasa poezie de dragoste citita recent? Dar roman? As prefera de autor roman.

Răspuns Câştigător
| zoridezi a răspuns:

Nu cred ca se poate face un clasament...fiecare roman si poezie de dragoste isi are frumusetea lui/ei. Ultimul roman de dragoste pe care l-am citit si care mi-a placut foarte mult a fost "Adam si Eva" de Liviu Rebreanu. Este un roman mai neobisnuit, insa foarte emotionant, mai ales ca iubirea dintre cele doua personaje nu se desfasoara doar intr-o viata, ci pe parcursul mai multor vieti...

16 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Nu sunt romani.
Poezie: Mi-a placut Puskin
Eu te-am iubit...
Eu te-am iubit şi poate că iubirea
În suflet încă nu s-a stins de tot;
Dar nici nelinişte şi nici tristeţe
Ea nu îţi va mai da, aşa socot.
Fără cuvinte te-am iubit, fără nădejde,
De gelozie, de sfială chinuit.
Dea Domnul să mai fii cîndva iubită
Aşa adînc, aşa gingaş cum te-am iubit.

Roman: Dama cu camelii sau Panza de paianjen. (Alexandre Duma-fiul si Cella Serghi)

| Nastia a răspuns:

Luceafarul-eminescu "a fost odata ca-n povesti
a fost ca niciodata
din rude mari imparatesti
o preafrumoasa fata;

si era una la parinti
si mandra-n toate cele
cum e fecioara intre sfinti
si luna printre stele", ...mara-slavici,.m-a marcat cartea asta,...

| SweetCandy a răspuns:

Mie imi plc fff mult Alexandru Vlahuta-Din trecut
e km trista da mie imi place...happydar tie?

| girl2 a răspuns:

Roman "Invitatie la vals" de Mihail Drumes, e trist dar foarte romatic si poezi, Eminescu a scris cele mai frumoase poezi sau cel putin asa mi se pare mie.

| andreig a răspuns:

DE ACEEA

pentru că îţi miros braţele a fum
marinar celest
aplecat prea mult asupra coşului
pentru că tuşeşti
ca bunicul înainte să moară – spui tu
şi lepezi astfel cuvintele grele
care poate te năpădesc uneori

îmi răstorni zarea cu fundul în sus
mă gâdili la tălpi până nu mai pot de râs
îmi aduci licori colorate şi praf de nori
de pus în păr

şi-mi stai alături când palmele mele
descriu cercuri bizare de neînţeles
sau când pielea mi-e atât de amară
încât toată zarea se-ncruntă şi plânge

pentru că-ţi place sângele meu cam prea dulce
auzul meu prea selectiv
limba mea prea moartă

dimineţile mă trezesc
în ceaşca ta de cafea
învăţând să împletesc noi şi noi zile
mereu
cu mintea cea de pe urmă

| andreig a răspuns:

Roman -Invitatie la vals (Mihail Drumes) cel mai frumos roman de dragoste posibil

| cutza a răspuns:

Am citit recent poezia lui Lucian Blaga... mi-a placut...chiar foarte...
http://www.e-dragoste.ro/......col80.html

| Daisy. a răspuns:

Nu e de autor roman dar e SUPER:seria amurg de stephenie meyer... ti-o recomand... e cea mai super carte

| Daisy. a răspuns:

Eu nu inteleg ce vi se pare stupid si nefolositor la ce am scris... ce aveti cu mine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-mi, daca te-a prinde intr-o zi, si ti-as saruta talpa piciorului, nu-i asa ca ai schiopata putin, dupa aceea, de teama sa nu-mi strivesti sarutul?(Haiku- N.Stanescu)
Roman... ultimul roman al unui scriitor roman a fost "De ce iubim femeile" al lui M.Cartarescu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romane de dragoste- 'Invatatoarea cu ochii de aur " de Stratis Mirivilis, "Dragostea in vremea holerei "-garcia marquez,"Patul lui Procust "
Poezii de dragoste - e. e cumings

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai Eminescu -Te duci~~e super...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poezii de dragoste

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca se poate face un clasament...fiecare roman si poezie de dragoste isi are frumusetea lui/ei. Ultimul roman de dragoste pe care l-am citit si care mi-a placut foarte mult a fost "Adam si Eva" de Liviu Rebreanu. Este un roman mai neobisnuit, insa foarte emotionant, mai ales ca iubirea dintre cele doua personaje nu se desfasoara doar intr-o viata, ci pe parcursul mai multor vieti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ne-om intalni in cer, Pavel Corut... e superb