| Andreea111_8356 a întrebat:

Care e cea mai buna carte englezeasca citita de tine?

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! "Rebecca'-daphne du maurrier-carte englezeasca, pe care am citit-o integral in limba engleza si pur si simplu m-a fascinat. Dintre cartile englezesti pe care le-am citi in limba engleza as mai mentiona si "Wuthering heights"("La rascruce de vanturi")-Emily Bronte. As mai adauga din cartile scrise de autori englezi si unele pe care le-am citit traduse in limba romana si mi-au placut mult, fiind adecarate capodopere ale limbii engleze: "Jane Eyre"-Charlotte Bronte, "david Copperfield"-Charles dickens, "Lassie se intoaarce acasa"-Eric Knight, "Calatoriile lui Gulliver" -Johnathan Swift, "Sfarsitul unei iubiri"-Eric Knight(un autor "relativ" contemporan, considerat a fi cel mai bun romancier englez al secolului 20).
Lectura placuta orice ai alege!

6 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Lord of the rings, by J.r.r.Tolkien,best high fantasy saga ever, i think.

| SimonaCristina a răspuns:

Sherlock Holmes- Este foarte interesanta. Apropos, e roman politist.

| Iubitulmeuhusky a răspuns:

Sherlock Holmes smug

| hinatakaname a răspuns:

Englezeasca, adica scrisa de englezi, sau englezeasca adica in engleza?
Jane Austen - Pride and prejudice, si Cassandra Clare - The mortal instruments. A doua a devenit celebra si la noi, recent... Macar castiga autoarea!happy

| gAbY4Fun1 a răspuns:

"Prabusirea casei Usher"-Edgar Allan Poe

| Deeniisaa a răspuns:

Jane Eyre.
E o drama care emotioneaza si pe cel mai dur om.