| Boo a întrebat:

Care au fost primii locuitori ai tarii noastre? De unde au venit?

Răspuns Câştigător
| Africanwitch a răspuns:

Primii locuitori ai tarii noastre au fost indo-europeni, ca si aproape tot restul continentului. Cei care care s-au stabilit in Balcani, au fost numiti generic traci: daci, geti, moesi, fiecare trib luandu-si denumirea dupa regiunea pe care au luat-o in stapanire si unde locuiau. Deci, pe teritoriul nostru traiau numeroase triburi, cele mai importante fiind getii si dacii.
Indo-europenii au venit din nordul continentului Eurasia, luata per ansamblu. Acestia au migrat si au ocupat importante zone din ambele continente, ajungand chiar pana in sudul lor.
Deci noi, romanii provenim din una dintre cele mai vechi formatiuni tribale istorice. Din pacate, au avut grija altii sa ne subjuge, sa ne tarasca prin cele mai jalnice chinuri, aproape sa ne distruga ca si popor. Dar se vede ca nu au reusit! Cel putin nu in totalitate... ca oricum nu mai suntem uniti asa cum stramosii nostri erau...
Citeste 'Creanga de aur' a lui Mihail Sadoveanu. E despre un preot pagan dac care se indragosteste de o printesa a Bizantului. Poate iti place.

6 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Eu am fost prima, aveam 12 ani pe atunci. Culmea e că şi acum am tot 12. Fenomene paranormale? Posibil.

| Skeletonized a răspuns:

Bacteriile! Din cosmos whistling

| ceco a răspuns:

Primi locuitorii ai tarii noastre au fost Traco-getii care se trageau din marea familie a tracilor.parcahee hee

| Raiden a răspuns:

Indo-europenii.

| matt25 a răspuns:

@ ceco, traco-geti? De asta nu am mai auzit, dar da, erau traci. @ Africanwitch: felicitari, un raspuns inteligent si perfect corect. :-)

| Grunwaldmantuitorul a răspuns:

Raspunsul este simplu, Din acelasi loc de unde vin si caprioarele, cerbi, broastele, lupii, ursii, mustele, tantarii, caii, oile, porcii, gainile, cocosii, gastele, ratele, leii, tigrii, magarii, si basescu,,