| StrongHeart a întrebat:

Care e artistul vostru preferat si de ce?
Nu conteaza ce fel, arta in general.

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Constantin Brâncuși. Pentru că a creat perfecțiunea în artă.

9 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Lindsey Stirling. De ce? Daca o asculti vei intelege motivul.

| EntertainYou a răspuns:

Sunt foarte multi care-mi plac, dar daca e sa admit la cine ma intorc mereu si mereu atunci nu poate fi vorba decat de o zana a muzicii. Enya.
Enya este varianta muzicala Lord of the Rings sau Harry Potter a literaturii fantastice.
Pur si simplu iti schimba Universul. Ma simt intr-o lume mai buna, mai pura, in care nu mai am aceleasi griji, ori simt ca e o lume in care exista mereu speranta. Este totusi si o lume a solitudinii, dar una care imi place. Doar eu cu mine, dar cel mai important e ca este vorba de un mine suportabil si nu mai am vreun regret.
Daca ai una din zilele alea proaste in care simti ca nu-ti merge ceva bine, ori incepi sa iti chestionezi propria realitate, propriile decizii sau experiente...totul trece cu aceasta muzica de basm. Foarte terapeutica. O stare de relaxare si calm imbatabila.
Ce creeaza Enya este de inspiratie divina.
Este metoda ideala de evadare din cotidian. Functioneaza de fiecare data.

Uite si un articol de pe Vice (e tradus) care chiar pune punctul pe i.
https://www.vice.com/......i-din-lume

| BlackPixel a răspuns:

Billie Eilish. De ce? Isi compune singura cantecele impreuna cu fratele ei. Are numai 18 ani. Are o voce geniala. A luat 6 premii Grammy si (repet) are numai 18 ani.
+ e si frumoasa. big grin

| StrongHeart explică (pentru EntertainYou):

Chiar am vazut acum cateva zile Lord of the rings, da, chiar este pe stilul ala.
Asta numesc si eu muzica, muzica pana la urma este orice ansamblu de note, prin definitie chiar si 2 note sunt considerate muzica.
Dar eu cred ca muzica e dincolo de niste note, muzica este ceva ce trebuie sa rezoneze si sa aiba un impact cu ascultatorul.
Sa il inspire.
De unde crezi ca s-a inspirat Enya pentru acea melodie?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Salvador Dali. Nu ma mai satur sa-i admir opera.

| MaryMaria333 a răspuns:

Vtm Cameron Heacock a lui American Head Charge. E LEGENDAR! Mia intrat in sange vocea lui de care ma bucur in fiecare moment. O voce extraordinar de faina+ii un barbat frumos. EFECTIV IL ADOR love struck
Sau Peter Steele a lui Type O Negative iar ii super. Pacat ca el nu mai e printre noi.

| EntertainYou a răspuns (pentru StrongHeart):

De unde s-a inspirat ea e simplu.
Era deja pasionata de Tolkien / Lord of the Rings si mai mai facuse prin anii '90 piese instrumentale inspirate din lumea Middle-Earth-ului.
Asa cum zicea si Peter Jackson despre Enya ca era pur si simplu parte esentiala din soundtrack, de aceea a solicitat-o, stiind in avans afinitatile ei.

Restul...detalii ezoterice.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru EntertainYou):

Și mie îmi place mult muzica Enyei. E ideală atunci când vrei să-ți relaxezi mintea și să-ți mângâi sufletul.

| JicaContra a răspuns:

Este preferat, dar nu il admir cu adevarat pentru ca si-a cam batut joc de fani
George Lucas
a facut Star Wars (ma jenez sa spun "razboiul stelelor" cand de fapt se traduce razboaieLE stelEI) iar asta a fost filmul cel mai semnificativ din istoria cinematografiei, pentru ca a reusit sa produca un fenomen care nu s-a mai intalnit inainte si nici dupa:

oameni IN TOATA FIREA, DEMISIONAU DE LA SLUJBA, ca sa se duca sa stea la coada la cinematograf, coada care se intindea de mai multe ori in jurul cinematografului

insa dupa aia a taiat macaroana (ca asa a vrut el) si nu a mai facut un film star wars 20 de ani dupa primul, a mai facut 3, alti 15 ani sau cati au fost, iar apoi IN SFARSIT, a vandut franciza la Disney care face 1-2 filme la 1-2 ani!