| DiyanAndorea a întrebat:

Care este artistul vostru preferat din Romania?

Răspuns Câştigător
| TinaDeea a răspuns:

Bunăăă, artistă Delia şi artist Smiley happy

Sper că te-am ajutat. Ai grijă de tine. O seară bună în continuare şi Paşte Fericit happy!

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Trecutul.

Adrian Paunescu, Toma Caragiu, Stefan Iordache, Sanda Ladosi, Mihaela Runceanu.

| corolav a răspuns:

Artist sau actor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru corolav):

Actorul e tot artist.

| corolav a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai dreptate!
Faci o confuzie!
Bacovia, Enescu, Brâncuși au fost în mod categoric „ARTIȘTI". Dar nu au fost actori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corolav):

Nu am spus ca artisul si actorul e acelasi lucru, am spus ca actorul face parte din catetegoria artistilor.
Arta are 7 ramuri printre care se afla si sculptura (Brancusi), muzica (Enescu), literatura (Bacovia), actoria (Toma Caragiu). Intelegi?

| corolav a răspuns:

Pentru curlyyy
Dom*le, utilizatorul FillyDiana a întrebat „care este artistul preferat"?
Întrebarea mea e logică.
Pentru ea artist = actor.
Ori, cînd eu am întrebat „Actor sau artist?", era clar că eu am făcut deosebirea de nuanță. Ea voia „actor".
Dar i s-ar fi putur răspunde și Enescu, și Bacovia, și Brâncuși.
Și răspunsul ar fi fost cît se poate de corect.
În răspunsul meu ultim am fost sper clar.
Și Bacovia, și Enescu, și Brâncuși au fost artiști, dar nu au fost actori.
Și, deci, bineînțeles că și actorii sînt artiști. Nici nu am contestat acest lucru.
Sincer, nu înțeleg ultima matale intervenție.
La vîrsta mea de 68 de ani, fiind și eu într-o vreme inclus în tagma aceasta a „artștilor", știu ce înseamnă și atîta lucru.
Să fii sănătos!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Imi plac cei de la Bucovina.
https://www.youtube.com/watch?v=pbT2kKzp07Y

| DiyanAndorea explică:

Ai drtate! la asta ma refeream! Am spus artist, adica:actori, cantareti, pictori...etc etc.Ai inteles utilizatorule corolav?