| DrugFree a întrebat:

Care e diferenta dintre chinezi si japonezi? ( ma refer fizic )

6 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

O intrebare din preistoria antropologiei cu raspunsuri pe masura. Chinezii (Han) sunt un grup etnic, nu antropologic. In imensitatea aia de China se gasesc multe tipuri antropologice, de la N la S, de la V la E.

| MindFreak a răspuns:

Teoretic nu este nici o diferență, deoarece ambii fac parte din rasa monoloidă (galbenă).
Practic, se pare că japonezii au culoarea pielii mai deschisă, precum și părul e puțin mai deschis decât al chinezilor, al căror păr este foarte negru. De asemenea, la japonezi ochii sunt înclinați puțin în sus, în timp ce la chinezi sunt înclinați foarte puțin în jos. Oricum, această ultimă deosebire privind forma ochilor nu e o regulă.

| abcdfegbhwrthbfwsrtg a răspuns:

Chinezul e mai frumosbig grin

| JamesDeLa2 a răspuns:

Sunt foarte diferiti! Pometii chinezilor sunt mai ridicati. exemplu : chinezi : http://www.diseara.ro/images/poza_zilei/890.jpg, japonezi : http://www.japan-mod.fr/img/image/new-morning-musume.jpg

| myandyou77 a răspuns:

Chinezu e de o mie de ori mai frum decat japonezul