| zuzix a întrebat:

Care e rolul unei moase la botez? E nasa si am inteles ca mai e o persoana numita moasa. Nu e moasa aia de la spital care te ajuta sa nasti, ci tot moasa se numeste. Ati mai auzit de asa ceva? Care e rolul ei?

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se obișnuiește la botezul copiilor in Biserica Ortodoxa. Botezul înseamnă si naștere din nou. Cred ca de aceea e nevoie de "moașă" care nu face altceva decât duce copilul la biserica pentru botez, si după botez este luat de nașa.

Răspuns utilizator avertizat