| anonim_4396 a întrebat:

Cum este vazuta meseria de moasa in Romania? cunoasteti persoane care sunt moase, cu facultate? care este salariul unei moase? happy

12 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pai nu stiam ca asta este o meserie. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista si cu studii superioare si cu studii medii.
Facultatea de Moaşe si Asistenţă Medicală (FMAM), înfiinţată prin HG nr. 635/11. 06. 2008, este cea mai tânară formă de învăţământ a Universităţii de Medicină şi Farmacie din Craiova, iar la nivelul anului 2009 este una din cele patru facultăţi cu acest profil din România (alături de FMAM din cadrul UMF "Gr T Popa" din Iaşi, UMF "Carol Davila" din Bucureşti si UMF "Iuliu Haţieganu" din Cluj).
Fiind o facultate noua primii absolventi n-au ajuns sa fie angajati asa ca nu exista criterii de salarizare.
Pentru cele cu studii medii, 1000 de lei cu tot cu sporuri, dar se pot angaja prin programele guvernamentale intre state (job-uri ), se plateste bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba exista grila de salarizare.
Problema e ca nu vei invata nimic la facultatea asta si probabilitatea de a te descurca intr-o sala de nasteri va fi nula. Iar in privat nu se va complica niciun doctor cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@raspuns anonim, nici in celelalte facultati nu faci practica destula, ce chirugii cand ajung in spital sunt bagati direct la operatii? sau inginerii direct pe santier? fac si ei acolo un stagiu pana invata, ca si cele care ies din scolile de asistente medicale (moase ) ce alea ies invatate? cine iese invatat din scoala?
Ce salarii spuneai ca sunt? pai absolventii astia termina peste 2 ani cum de exista deja grile de salarii? o sa ma interesez la minister.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Grila nu ti-o trimit pentru ca e infecta si ma streseaza pe mine foarte tare.
Practica dupa scoala nu se mai face in Romania de ani buni.
Chirurgii fac minim 5 ani de rezidentiat, n-ai vrea sa stii pe ce salarii.Asta fara sa pun la socoteala garzile pe care le fac inca din facultate ( cei interesati, evident ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate cam asta se intampla in toate domeniile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corectura! Mai exista si Facultatea de Moase din cadrul UMF din Targu-Mures...Acolo facultatea a fost infiintata inca din 2004, in 2009 terminand cea de-a doua generatie de absolventi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna seara. Eu sunt o moasa licentiata la universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" din Cluj. Nu am dorit sa ma angajez in spital pentru. ca nu sunt conditii si pentru. ca te mananca cele din interior. Intr-adevar nu am fost lasate sa mosim in facultate pentru. ca nimeni nu-si asuma riscul, asa spuneau ginecologii. Momentan lucrez la un cabinet de medicina de familie unde salariul este mic. Atat am reusit sa fac deocamdata, sa-mi deschid o mica firma. Ma ocup cu gravide, punctul de lucru se numeste scoala mamei, adica fac gimnastica aerobica cu gravidele si incerc sa le pregatesc pentru. nastere. Imi place f mult ce fac, insa marele regret este, ca nu sunt ajutata de ginecologi, nu-mi trimit cliente. N-o sa-i sature nimeni niciodata de bani ( pe unii ). Cand am fost sa le cer ajutorul, in sensul de a-mi trimite gravide, m-i s-a raspuns senin : Si noua ce ne iese? Sper la zile mai bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum este tot sistemul sanitar din romania denigrat de mass-media

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ne ajuta ca am tarminat o facultate, nimeni nu te angajeaza am terminat in 2007 si nu m-am angajat nici acum pentru ca nu mi se pare corect sa dau spaga dupa ce am invatat 4 ani.nu se organizeaza concursuri de ocuparea postului pe aceasta specializare.regret ca nu pot sa practic aceasta meserie la mine in tara.am sa emigrez cu familia intr-o tara care stie sa pretuiasca oamenii care vor sa munceasca

| Czifra_Eugenia_1955 a răspuns:

Din pacate salariile asistentilor si moaselor din aceasta tara, sunt mizere, de aceea sunt nevoiti sa plece in alte tari, unde sunt respectati si platiti cum se cuvine!