| yinyang a întrebat:

Care e scopul omului pe pamant privind scopul material dar si cel spiritual?

Răspuns Câştigător
| Luiza_4305 a răspuns:

Privind din 2 perspective:
1-scop material:
unii oameni traiesc doar pentru. a-si dezvolta aceasta latura materiala, tot timpul fiind intr-o alerta, insa uita un lucru,, acestia intodeauna vor fi depasiti, niciodata nu vor avea totul"
altii vad in scopul material doar o sursa de existenta
2-scopul spiritual
este,, excelsior"
Combinatia dintre cele 2 perspective oscileaza de la un individ la altu.Scopul omului ar fi aceea de a incerca sa se defineasca ca specie, sa descopere rolul sau pe acest pamant, sa traiasca nu sa supravietuiasca, sa fie in permanenta comuniune cu Dumnezeu.
Sa punem in balanta: materia=perisabila, spiritualitatea=eternitate.Pe care o alegi?!

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Omul a fost creiat de Dumnezeu cu menirea de a stapani intregul pamant, cu toate vietatile de pe el si de a se înmulti.

| adyth a răspuns:

Scopul oamenilor de azi e sa distruga (atat spiritual cat si material). Omul a fost creat ca sa fie liber. Asta daca preferi sa privesti realitatea.

| Cryssy a răspuns:

Pai scopul omului pe pamant (privind scopul spiritul) este mantuirea. iar cel material..sa aiba sot/sotie, copii, o casa, si sa fie fericit!

| monyk a răspuns:

Buna, scopul spiritual este acela de a ramane dupa moarte alaturi de Dumnezeu pe vecie, iar cel material nu are importanat atat de mare...

| sorin a răspuns:

De a dezvolta lumea

| scootsie a răspuns:

Dumnezeu a creat omul ca sa traiasca fericit in Eden, fara sa simta nevoile pe care le avem noi, dar barbatul a gresit si astfel a aparut necesitatea de truda pentru supravietuire...Si ca sa fim din nou asa cum ne vrea El, trebuie sa ne apropiem din nou de Dzeu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste-l pe Shopenhauer cu"Viata ca vointa si reprezentare"caci interpeleaza amindoua ratiuni de a fi.