| Doub a întrebat:

Care este scopul omului pe pamant? Are viata asta vreun sens?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu au un scop universal.Fiecare isi face sau nu propriul scop.
Dupa opinia mea chiar daca omul nu are un scop fix cred ca viata pe care o avem e foarte importanta.
Imagineaza-ti ce sanse minime aveai ca tu sa existi sau sa te fi nascut sanatoasa si intreaga.
E un lucru foarte mare pentru mine sa exist si ma simt onorat, nu multi au norocul meu.
Si daca tot am venit pe pamant nu prea am de gand sa traiesc dupa cum o fac multi oamenii:munca-mancare-somn ci vreau sa traiesc dupa propriile mele reguli chiar daca pentru asta va trebui sa traiesc mai putin dar mai bine o viata scurta si pe care mi-o doresc decat una lunga si sa lucrez pentru altii.
Nu te amagi cu gandul ca viata presupune doar supravietuirea si reproducerea, viata reprezinta mult mai mult de atat.Stii ce face viata atat de speciala?
Eu cred ca moartea...Tocmai de asta-i frumoasa viata pentru ca, avand o moarte sigura nu-mi mai permit luxul de a pierde vremea aiurea...
Sunt extrem de multe si diverse lucruri pe care le-ai putea invata atat de la viata cat si de la moarte.Trebuie doar sa le acorzi atentia si interesul pentru acestea.
As putea sa mai scriu zeci de fragmente dar nu vreau sa te plictisesc. big grin

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Nu ma plictisesti! Chiar ai o gandire interesantahappy

| a3e6u9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, puțini oameni au norocul de a exista, doar vreo 7 miliarde.

Deși nu-ți permiți luxul de a pierde vremea aiurea, ești pe TPU. :-)

| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

Eii,acei 7 miliarde doar exista nu si traiesc...

Prietene, pentru mine, faptul ca as putea ajuta pe cineva nu e vreme pierduta aiurea.winking

| Doub explică (pentru anonim_4396):

"acei 7 miliarde doar exista nu si traiesc"...cat adevar, din pacate.

| Adiii23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandesti exact ca mine! Mai bine sa traiesti jumate de viata decat sa iti pierzi toata viata muncind ca in final sa nu ai nimic.

| Kys2001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca viata Are sens numai pentru oamenii care sunt boigati si nu duc lipsa de nimic.
Dar viata poate sa nu aiba sens pentru oamenii care duc lipsa aproximativ de tot adica cam de 70%!

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa isi faca de cap cum poate, era bine daca toti eram buni si ne vedeam de casele noastre.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa ne nastem/sa evoluam si apoi Dumnezeu cu mila.
Tot Dumnezeu a zis sa ne inmultim precum nisipul pe mare asa ca..traim/iubim si murim.
O ZI BUNA SA AIhappy

| Doub explică (pentru caramela):

Iti multumesc la felhappy!

| doctorandus a răspuns:

Sartre si Camus zic ca viata omului n-are niciun sens obiectiv. La fel zice si Ecleziastul.

| Doub explică (pentru doctorandus):

Dar care e parerea ta? Crezi si tu ca viata nu are niciun sens?

| doctorandus a răspuns (pentru Doub):

Daca viata are sens pentru mine ma priveste personal, deoarece este un sens subiectiv, care e valabil doar pentru mine si nu pentru altii.

| Duucu a răspuns:

Scopul este sa ne indeplinim dorintele.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca vorbim de viata materiala, unele persoane sunt mai pragmatice si probabil ca isi doresc familie si un trai normal si cam atat. Altele, vor mai mult decat familie si vor lasa ceva in urma daca-si indeplinesc idealurile. Nimeni nu trebuie judecat, fiecare traieste cum vrea, pentru ca scopul omului e sa fie cat mai bun si se dezvolte spiritual. E clar ca scopul vietii nu inseamna o viata traita dezordonat, numai in distractie, ci facand de mai multe si avand si destule momente frumoase de relaxare si bucurie ca pana la urma trebuie sa respectam si viata pamanteasca. Insa niciodata sa pretuim mai mult materia decat spiritul.

| OOOLEOOO a răspuns:

Scopul vieti este sa se sfarseaca.

| Doub explică (pentru OOOLEOOO):

Si dupa?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Doub):

Lasa-ti imaginatia sa-ti picteze viitorul. Poti alege orce, odata mort, nu mai ai obligatia de a raspunde regulilor.

Pasarea Phoneix renaste din propria cenusa, renaste mereu pentru a muri iarasi. Nu este frumoasa, este blestemata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum am mai zis trebuie sa existe si cineva sa ii dea un sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul omului pe pamant e sa iubeasca.

| Happyjump a răspuns:

Da, are sens giratoriu

| a3e6u9 a răspuns:

Scopul obiectiv e să-ți duci genele mai departe. Scopul subiectiv și-l face omul cu mâna lui, scopul unora e să se îmbogățească, să aibă cât mai multe femei, să se distreze, etc. Alții au scopuri mai nobile: altruism, înțelepciune, spiritualitate, etc.

Totuși, în cele din urmă nimic nu contează, praf stelar am fost, suntem și vom fi, restul e iluzie.

| Doub explică (pentru a3e6u9):

Chiar crezi ca nu avem un scop mai special? Decat sa ne inmultim si sa murim? Crezi ca dupa moarte nu mai exista nimic?

| a3e6u9 a răspuns (pentru Doub):

Ce scop mai special? Dacă îți place să crezi în basme, poți să crezi în scopuri speciale, dar realitatea nu e ca-n basme.

Dacă ar fi ceva după moarte, nu s-ar chema moarte. Asta îmi amintește de o glumă: jocurile mi-au distrus viața, dar nu-i problemă, mai am câteva vieți. :-)

Fiecare crede ce vrea, evident, dar nu e nimic după moarte.

| Doub explică (pentru a3e6u9):

Nu sunt genul care sa creada in basme si am nevoie de multe dovezi sa accept o idee.Moartea poate fi pur si simplu o mare trecere spre altceva.In fine, cum spuneai si tu fiecare crede in ce vrea.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Doub):

Dacă ai nevoie de multe dovezi ca să accepți o idee, bănuiesc că ai multe dovezi pentru marea trecere spre altceva. :-)

| Doub explică (pentru a3e6u9):

laughing Da, chiar am.Am foarte multe motive personale sa cred in Dumnezeubig grin

Răspuns utilizator avertizat