| TrupFaraSuflet a întrebat:

Am si eu o intrebare la care ma gandesc de mult si nu ii gasesc raspunsul...Care e scopul omului pe pamant?

Răspuns Câştigător
| TRONGUY222 a răspuns:

Scopul omului pe pamant e sa-si traiasca viata oricat de buna/rea este, asa cum vrea el
un raspuns mai logic nu exista

5 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

Desavarsirea. happy

| RoXyRaLu a răspuns:

Privind din 2 perspective:
1-scop material:
unii oameni traiesc doar pentru.a-si dezvolta aceasta latura materiala,tot timpul fiind intr-o alerta, insa uita un lucru,, acestia intodeauna vor fi depasiti, niciodata nu vor avea totul"
altii vad in scopul material doar o sursa de existenta
2-scopul spiritual
este,, excelsior"
Combinatia dintre cele 2 perspective oscileaza de la un individ la altu.Scopul omului ar fi aceea de a incerca sa se defineasca ca specie, sa descopere rolul sau pe acest pamant,sa traiasca nu sa supravietuiasca, sa fie in permanenta comuniune cu Dumnezeu.
Sa punem in balanta: materia=perisabila, spiritualitatea=eternitate.Pe care o alegi?!

| BadCliché a răspuns:

Privind din 2 perspective:
1-scop material:
unii oameni traiesc doar pentru.a-si dezvolta aceasta latura materiala,tot timpul fiind intr-o alerta, insa uita un lucru,, acestia intodeauna vor fi depasiti, niciodata nu vor avea totul"
altii vad in scopul material doar o sursa de existenta
2-scopul spiritual
este,, excelsior"
Combinatia dintre cele 2 perspective oscileaza de la un individ la altu.Scopul omului ar fi aceea de a incerca sa se defineasca ca specie, sa descopere rolul sau pe acest pamant,sa traiasca nu sa supravietuiasca, sa fie in permanenta comuniune cu Dumnezeu.
Sa punem in balanta: materia=perisabila, spiritualitatea=eternitate.Pe care o alegi?!

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Eu consider că scopul oului pe pământ este acela de a muri.

| Capriciosa a răspuns:

Pai stiu de ce Dumnezeu ne-a adus pe pamant.Ca sa ii tinem companie.