| anonim_4396 a întrebat:

Care e semnificatia cifrei 7 la egipteni?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Addenda: sapte note muzicale, sapte culori in curcubeu, sapte ceruri, sapte zile-n saptamana, sapte ani=un ciclu greu/prag in relatii/casnicie, mai multe poti afla si Dictionarul de mitologie al lui Victor Kernbach. Psiho

7 răspunsuri:
| larapopa a răspuns:

Arabii, care sunt descendenti in linie dreapta a Atalantilor, sunt cei care au introdus in sec. XII cifrele arabe, grafica de atunci a acestor cifre corespunzand unui anumit numar de unghiuri(1 :un unghi, 2:doua unghiuri, 3 :trei unghiuri...0, nici un unghi)Prin cele 7 unghiuri de configuratie, cifra 7 produce o vibratie speciala, este un numar impar si mascultin, celest si indisolubil.Ca numar intreg 7 este Atotputernic, fiind indivizibil.Valoarea sa secreta, 28, este extrem de puternica, pentru ca ea aduce pe 7 la unitate(28=2+8=10=1+0=1)care corespunde plexului pelvian.Cifra 7 reprezinta munca dusa la bun sfarsit si corespunde celei de a 7 a Chakra, Sahasrara, Chakra crestetului capului. Exista trei sisteme de sapte unitati:sistemul septenatului fizic:6+1:cheia circulatiei,-sistemul septenatului astral:5+2, reprezinta omul in plan terestru si sistemul septenatului psihic 4+3, simbolizeaza victoria deplina a spiritului asupra materiei.Septenatul este baza teologiei oculte a Egiptului:Hermes, marele initiat al Egiputului a avut 7 viziuni.In visul lui Iosef, care a trait la curtea faraonului, aceste a vazut 7 vaci grase, 7 vaci slabe, 7 spice viguroase, 7 spice plapande.Visul tradus de Iosef :Egiputul va trece printr-o perioada de 7 ani foarte bogat si urmatori 7 ani va fi o mare saracie, cu seceta foarte mare.De fapt numarul 7 era un numar sacru pentru toate popoarele civilizate ale antichitatii.Numarul 7 era socotit numarul perfectiunii, simbolul radiant cu multimple fete
Despre numarul 7 se pot scrie foarte multe, pentru ca este un numar fundamental care se regaseste in toate religiile lumii

| Simon a răspuns:

7- este la randul ei o cifra fatidica, poate chiar cea mai interesanta pentru mistici. In general se considera ca daca ceri unor persoane sa se gandeasca la o cifra de la 1 la 10, cei mai multi vor alege cifra 7. Insa trebuie sa insistati sa numeasca prima cifra care le vine in minte. Exista sapte pacate si sapte virtuti capitale. Isus a rostit sapte cuvinte pe cruce, a obtinut sapte paini, Dumnezeu s-a odihnit in a saptea zi, intre Paste si Rusalii sunt sapte saptamani. Sper sa te ajute!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cifra 7 - Simbolul dorintei de perfectiune Cifra 7 ii predispune pe cei aflati sub patronajul ei sa-si doreasca cu orice pret perfectiunea. Chiar daca uneori nu inteleg nici ei insisi la ce se refera cu exactitate si nici cum sa o atinga. Persoanele cu acest numar al destinului isi doresc intotdeauna mai mult decat pot avea, ceea ce le provoaca o permanenta stare de nelinistite. Si cu cat tanjesc mai mult sa se simta impliniti, cu atat se simt mai nefericiti. Detin insa darul de a-i insufleti pe oameni, sunt optimisti, au o inteligenta emotionala foarte dezvoltata. Au tendinta de a-i idealiza pe cei la care tin sau de a cere prea mult de la ei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

7 saptamani, cele7 note musicale care sunt Do.Re.Mi.Fa.Sol.La.Si,7culori ale curcubeului si mai sunt multe alte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eeee bine sa stii cit mai multe dar la aceasta intrebare nu am raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca numar magic reprezinta momentul in care omul isi depaseste conditia terestra si isi poate indrepta privirea catre necunoscut, cautand perfectiunea spirituala. Vorbeste de profunzimea interioara de care fiinta umana are nevoie pentru a putea patrunde in tainele sufletului, de legatura sa cu universul.