| silviutzu17 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog care este semnificatia cifrei 7. Multumesc.Dau fundahappy

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Să ți-o spun doar ca o glumă( teoretic o situație posibilă).
Într-o zi, Moise a a adunat tot popo rul e vreau și a ținut să comunice „cele zece porunci ", pe care le-a primit de la Dumnezeu.
Cînd a ajuns la cea de a șaptea a spus: „Să nu-ți înșeli nevasta și să nu rîvnești la femeia altuia".
La care, revoltați, toți bărbații au strigat :
- Taie șapte, taie șapte!
Moise s- a conformat, a tăiat cu o linie și de atunci cifra șapte are o linioară pe mijloc!

| danutzz008 a răspuns:

• exista 7 minuni ale lumii antice sunt: Marea Piramida de la Giza, Gradinile suspendate ale Semiramidei, Templul zeitei Artemis din Efes, Statuia lui Zeus din Olimpia, Mausoleul din Halicarnas, Colosul din Rodos si Farul din Alexandria

• 7 minuni ale Evului Mediu: Colosseum-ul din Roma, Catacombele din Alexandria, Marele Zid Chinezesc, Stonehenge, Turnul din Pisa, Turnul de Portelan din Nanjing, Moscheea de la Hagia

• 7 minuni naturale ale lumii si anume: muntele Everest, cascada Victoria, Marele Canion, Marele Recif de Corali, Aurora Boreala, vulcanul Paricutin, portul Rio de Janeiro

• exista 7 continente (Europa, America de Nord, America de Sud, Africa, Asia, Antarctica, Australia sau Oceania) si 7 mari

• curcubeul are 7 culori

• cerul este impartit in 7: atmosfera, exosfera, lonosfera, termosfera, mezosfera, stratosfera si troposfera

• cele 7 pacate capitale sunt lacomia, desfraul, avaritia, invidia, mania, lenea, trufia

Detalii aici > http://www.garbo.ro/......lui-7.html

| GOGAIE18 a răspuns:

Pai de obicei se foloseste in basme, povesti, gen Harap-Alb sau Alba-ca- ****** laughing. Se folosesc cifrele "magice" 3 si 7 sau multiplu acestora

| SCG8 a răspuns:

Uite aici un site ---->http://www.cartim.ro/semnificatiile-cifrei-7/
Sper ca te-am ajutat :)