| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai interesantă cultură din întreaga lume pentru voi? De ce ați ales-o pe aceasta?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

As spune Grecia antica, datorita multor savanti si filozifi si inventi, imi place mitologia greaca mult si cultura lor, merita sa vizitezi Grecia

| ioan452 a răspuns:

Cea mai interesantă mi se pare cultura Indiei, îmi place arhitectura clădirilor lor, cum ar fi Taj Mahalul care este superb, mancarea indiana care este foarte diversificata, mâncăruri bazate cel mai mult pe orez, muzica, cinematografia lor care poate la unii li se par telenovele pentru femei, am văzut multe filme indiene foarte frumoase, cu povesti de viata. O Tara frumoasa care din păcate este acoperită de sărăcie, multă violenta, corupție. Dar am văzut partea frumoasa a acestei tari.

| gabicoo a răspuns:

Cultura Chineză!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Da' di și tocma' așeia? big grin

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cultura pietrei cioplite, și a celor care au lăsat desene în peșteri. Am ales-o pentru că este prima, pe ea se bazează toate celelalte.

| AdelinaC a răspuns:

Egiptul antic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze, ma amuza, si am de comentat ca grecii si egiptenii erau regate facute de indieni, intr-o perioada in care religia era stiinta, templele erau scoli. Motivul pentru care "am ales-o" este evident, am ales sa "cred" ca erau uniti, inainte de a fi separati in limbi si "culturi diferite" de catre hoti, scriitori si lideri mincinosi.

| VictorJulien a răspuns:

Orice cultura e interesanta, daca ai timp si rabdare s-o descoperi!

| Drkurt01 a răspuns:

Cultura japoneza mi se par destul de interesanta si foarte diferita de toate celelalte. Combina progresul tehnologic cu traditia si trecutul. Sunt extrem de atenti la detalii si aspira spre perfectiune. De altfel mentalitatea este foarte interesanta, iar regulile morale sunt diferite de cele din occident.
Chiar si sensul umorului e diferit si poate parea ciudat pentru cei care nu sunt obisnuiti.

| Th3Fr33styler a răspuns:

Cultura romana si cea slavica medievala cu folclorul ei

| Bluestar15 a răspuns:

Trei culturi: Grecia antica, roma antica si cultura bizantina (de fapt, imperiul Bizantin era imperiul roman de rasarit, a se vedea conferintele lui Patapievici).La temelia Europei stau trei lucruri: filosofia greaca, dreptul roman si crestinismul.In imperiul Bizantin, toate cele trei coexistau.Culturile non-europene nu au avut niciodata un caracter universal, aceasta trasatura fiind de fapt apanajul latinitatii (in fond, italienii, spaniolii, francezii si chiar si anglo-saxonii au facut parte din imperiul roman).