| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre o sabie cu lama de 67, 5 cm,realizata din otel inoxidabil 440, și o sabie cu lama de 70 cm realizata din otel carbon 1045? Care tip de otel este mai rezistent, durabil și puternic?

Răspuns Câştigător
| RockRoberto a răspuns:

Cea de 67, 5 cm este mult mai usor de manuit, sa zic asa, si este chiar mai rezistenta decat cealalta! happy

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mai rezistent si durabil este otelul-carbon, dar poate fi mai casant.

| SonDev a răspuns:

Cum trebuie îngrijite ambele tipuri de lame(oteluri) astfel încat sa fie amandoua eficiente din toate punctele de vedere?