| cristy799 a întrebat:

Care este diferenta dintre statele autoritare si statele totalitare?

2 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

In statele totalitare controlul statului nu se resfrange doar asupra domeniului public/politic ci si in sfera culturala, economica, ideologica, iar statul (neoficial dictatorul) este "dumnezeul" si calauzitorul poporului a carui singur scop e sa munceasca comform ideologiei pentru binele statului.
Regimele autoritare permit o viata privata, dezvoltarea culturii i economiei intr-o directie oarecum independenta de stat.
In realitate diferenta intre cele doua termene e foarte vaga.

| Savy a răspuns:

Iti trimit eu o cravata daca ai bunavointa sa-ti faci singur tema.