| dush a întrebat:

Am dat un test la istorie din subiectul I de bacalaureat si ultimul exercitiu cerea o asemanare intre ideologiile totalitare din sec. XX in Europa. Am scris ca in statele totalitare se gaseau niste vinovati pentru problemele statului, exemplu evreii in Germania, burghezia in Rusia etc. Este corect? Este asta o ideologie?

1 răspuns:
| Crackman a răspuns:

Pai ce ai scris tu era de fapt o actiune a unui stat totalitar.
Un stat totalitar inseamna ca... un anumit om detine toata puterea.
Absolut toate aceste regimuri Aveau un conducator ce avea toata puterea.