| dodonika a întrebat:

Care este diferenta dintre un desen tehnic si un desen al unui artist?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Desenul tehnic se realizeaza dupa standarde ce trebuiesc obligatoriu respectate. Desenul artistic este pura imaginatie a spiritului liber. Este unic si de neingradit.

3 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Standarde si reguli are si desenul artistic: reguli perspectivice, de proportie, de compozitie, regula de aur etc. Arta clasica, de exemplu, e o arta a rigorii si a regulilor. Desenul tehnic se refera strict la reprezentarea grafica a obiectelor tehnice (de unde ii vine si numele) sau a constructiilor. Desenul tehnic e esential in designul industrial si in arhitectura.

| annakarenina a răspuns:

Desenul unui artist este din suflet, cu linii si idei simtite puternic, un desen tehnic este un plan, sau o ilustratie pentru anumite carti, facut pentru a intelege, a fi informat de ceva, desenele artistice sunt facute pentru a simti arta, cele tehnice pentru a intelege ceva.

| stefanik04 a răspuns:

Prin desenul artistic poti sa te exprimi, sa-ti lasi imaginatia sa zboare, In desenul tehnic exista niste reguli ce trebuie respectate cu strictete.